ILDSJEL: Tor Helge Skretting har jobbet steinhardt for å realisere sykkelvelodromen på Sola. 60-åringen sitter i tillegg i Grenutvalg for landevei i Norges Cykleforbund. Her fra sykkeltinget i 2014. FOTO: Andreas Askildsen/Solabladet

– Velodromen henger høyere enn æresprisen

Kjetil Rakkenes Anda
Tips meg @KjetilAnda

Publisert 21.01.15 15:12

Les den fantastiske historien om hvordan Sola Arena ble til.

Året er 1973. NM på sykkel er godt igang på asfaltdekket på Sandnes stadion hvor Tor Helge Skretting kjemper side om side med den langt mer kjente, Knut Knudsen. Skretting har i lang tid drevet med sykkel og Sandnes stadion har vært et samlingssted for den lokale sykkelklubben. Lite ante han den gang at han over 40 år senere skulle være nøkkelmannen bak Norges storstue i sykkel.

Tor Helge Skretting (60) er daglig leder i Sola Cykleklubb, og brenner for sporten han har elsket gjennom så mange år. Mandag denne uken ble han vitne til at Norges Cykleforbund enstemmig godkjente planene for Sola Arena. Nå skal prosjektet godkjennes i Idrettsforbundet, før Kulturdepartementet skal gi det endelige grønne flagget.

– Jeg blir sjokkert om dette ikke kommer gjennom. Idrettsforbundet ønsker at alle olympiske idretter skal kunne drives i Norge, og de 136 millionene vi trenger fra departementet fortjener vi virkelig, sier Skretting.

En lang prosess
Han beskriver den over 40 år lange kampen som ekstremt viktig ikke bare for seg selv, men også hele sykkel-Norge. Skretting er født i Sandnes kommune men flyttet etter hvert til nabokommunen, Sola. Her startet han opp en sykkelgruppe i idrettsklubben Havdur som skulle utvide anlegget sitt. Der så ildsjelen en mulighet til å realisere en velodrom, men drømmen ble imidlertid aldri en virkelighet.

Skretting sier at prosjektet har vært nært realisert tre ganger. Den viktigste kom i 1986 da han fikk ideen om å søke sykkel-VM til Norge.

– Jeg presenterte ideen i Kongeparken i april. I august samme år reiste kommunen og sykkelforbundet til Colorado for å lansere sykkel-VM i Norge i 1991.

Dessverre tapte Norge kampen mot Stuttgart.

– Men det å komme så nært var en prestasjon i seg selv, sier Skretting.

– Litt av et styr
Som kjent ble Oslo tildelt VM i 1993, og den gang ble også verdensmestere på bane kåret i samme mesterskap. Vikingskipet på Hamar ble bygget om til en midlertidig velodrom. Midt oppi det hele sto Skretting.

– Vi rev banen mandagen etter mesterskapet. Det var litt av et styr.

Bare tre år tidligere har Skretting stiftet Sola Cykleklubb hjemme i kjellerstuen.

Samtidig fortsatte han kampen om en permanent velodrom i Sola-området. Etter hvert kom Sola BMX med og ønsket en innendørs bane til trening på vinterstid. De opprinnelige planene til Sola Arena startet med en tiltenkt velodrom på Soma, et par kilometer fra dagens tomt ved idrettsanlegget i kommunen.

Likevel ble tomten på Soma for liten. At tomten nå skal ligge i tilknytning til to skoler og idrettsmiljøet, er en stor fordel. Over 1500 elever vil få gangavstand til hallen.

Mottok ærespris
Skretting er en levende legende for sykkelsporten på Sola. Det ble bevist i 2012 da han mottok Rogaland Idrettskrets sin ærespris for 2011. Se seansen under hvor Skretting mottar prisen på overraskende vis.

(Artikkelen fortsetter under videoen)

Han legger imidlertid ikke skjul på at dersom Sola Arena blir bygget, er betydningen større enn æresprisen.

– Det må jeg si: Hver gang jeg er på et idrettsarrangement ser jeg tusenvis av frivillige som går dugnad. Så er du selv blitt valg ut til en slik pris, da ser du litt av omfanget. Men hallen henger steinhøyt. Tenk alle som vil få glede av denne hallen i fremtiden.

Om alt virkelig går på skinner drømmer Skretting om å åpne Sola Arena i forbindelse med sykkel-VM i Bergen, høsten 2017. Det blir imidlertid bare en bonus. Skretting har fått beskjed fra ordfører i Sola kommune, at byggestart blir 2016 og ferdigstillelse i 2018.

– Jeg har en veldig god følelse for dette. Kulturdepartementet må se sykkel-Norge under ett. Rogaland har et stort, sterkt og bredt sykkelmiljø. Det er mange klubber i området. Samtidig er beliggenheten med flyplassen rett ved siden helt fantastisk.

2018 kan bli første sesong hvor det konkurreres på bane i Sola kommune. Skretting er helt klar på hvor han befinner seg på åpningsdagen.

– Dersom helsen ikke skulle slå seg fullstendig vrang, er jeg selvsagt i hallen, ler han.

Tagget med: ,

Les også disse