De norske rytterne var hele tiden frempå i U23-utgaven av Gent-Wevelgem.
Sidevinden etter en drøy time var ingen fare for nordmennene, som alle satt i fremste splitt i feltet.
I typisk U23-ånd ble det masse støting og nordmennene var med på flere forsøk.
– Halvveis var mye av feltet borte, men vi hadde seks av rundt 60. Hele laget var bra, og vi hadde et bra utgangspunkt før finalen, sier Anders Skaarseth til procycling.no.
I den avgjørende gruppen
Tobias Foss og Øivind Lukkedal måtte takke for seg opp Kemmelberg siste gang. Førstnevnte hadde veltet tidligere i rittet og var tom for krefter, mens sistnevnte veltet i bunn av brosteinsbakken.
– Da var vi fire igjen, og vi syklet egentlig offensivt alle sammen.
Opp Monteberg gikk Skaarseth til. Det viste seg å være en veldig smart avgjørelse.
– Jeg og en brite støtet oss opp til tre foran opp Monteberg. Da var det 15 kilometer igjen, medvind og vi samarbeidet bra. Det ble spurt mellom oss.
– Det er litt kjipt
Franskmannen Elie Gesbert prøvde seg halvannen kilometer fra mål og hadde dermed lite krefter å spurte med på slutten.
Det hadde ikke stortalentet Mads Pedersen. Dansken vant NationsCup-rittet foran Skaarseth.
– Jeg satt rolig før spurten og hadde troen på meg selv. Hvis man er usikker, vinner man ikke. Det ble en jevn spurt mellom oss fire, men jeg startet kanskje litt sent. Jeg var først fem meter etter målstreken, så jeg burde kanskje startet litt tidligere. Det er litt kjipt. Men det er jo noe av greia med spurt, man må time det bra.
Selv om det ble en sterk andreplass i et viktig ritt for landslaget, satt Skaarseth altså med en småsur følelse etter rittet.
– Det er ikke noe dårlig folk de jeg satt med, jeg vet god hvem de er. Pedersen er ikke dårlig til å spurte heller, men det er litt surt. Jeg sitter igjen med en småbitter følelse, men jeg er fornøyd. Jeg kjørte bra.
Kommet i form mot proffene
For Skaarseth ble det en sjelden topplassering.
Lillehamringen er en meget solid hjelper, men ble ofte satt litt i skyggen av sine mer etablerte lagkamerater i fjor.
– Det er moro å være med fra start. Det er greit å få et resultat tidlig. Det gir selvtillit, og da sykler man ofte litt bedre enn hvis man er usikker. Jeg har også fått kjøre fine ritt med Joker. Der har jeg prøvd å hjelpe laget og kommet i gang. Ritt som Handzame er veldig bra ritt å kjøre før U23-ritt. Man får bra fart i beina.
Pallplass på Andersen
Søndag fikk også juniorene sykle Gent-Wevelgem. Særlig de norske jentene hadde store ambisjoner og Susanne Andersen gikk for seier.
Mot slutten av jentenes juniorritt støtet belgiske Nathalie Bex fra feltet. Hun holdt helt inn og vant alene i tet. Andreplassen gikk til italienske Elisa Balsamo mens Susanne Andersen spurtet inn til tredjeplass.