<b>TRENGER RESULTATER:</b> Edvald Boasson Hagen har ikke levert toppresultater på en stund og det skaper usikkerhet rundt sesongen. Foto: Thomas Rasmus Skaug / Dagbladet

TRENGER RESULTATER: Edvald Boasson Hagen har ikke levert toppresultater på en stund og det skaper usikkerhet rundt sesongen. Foto: Thomas Rasmus Skaug / Dagbladet

Sykkelpresident krever at Boasson Hagen presterer

Gerhard Sletten
Tips meg

Publisert 2.04.14 18:59

Edvald selv stresser ikke.

Edvald selv stresser ikke.

OSLO (procycling.no): Edvald Boasson Hagen har ikke akkurat overprestert så langt i årets sesong.

Fjorårets klassikere skulle ose av norsk suksess fra rudsbygdingen, men slik gikk det ikke.

Nå hevder sykkelpresident Harald Tiedemann Hansen at Boasson Hagen må prestere.

– Det bør begynne å løsne nå, sier Hansen.

Edvald stresser ikke Hovedpersonen selv lar seg på ingen måte prege av sykkelpresidentens utsagn.

– Det er ingen ukjent sak at jeg må prestere, det vet jeg godt selv. Jeg jobber med saken men det er ikke barebare, sier Boasson Hagen til procycling.no.

– Så du stresser ikke?

– Det er ikke så veldig mye å stresse med. Det er bare å gjøre de rette tingene, fortsetter han.

Føler seg ikke i 100

Tiedemann Hansen møtte Boasson Hagen senest på tur hjem fra Milan-Sanremo. Da var det ingen Edvald i storform som møtte presidenten.

– Det er ikke unormalt at man ikke er helt pigg i en så tidlig fase av sesongen. Rytterne kommer fra harde treningssamlinger og lange turer, slår Tiedemann-Hansen fast.

Likevel mener han der er synd av rudsbygdingen ikke har fått det til.

– Jeg traff han på flyet hvor han fortalte han var tung i beina. Det samme var han under Paris-Nice. Jeg håper at det løsner nå snart.

Boasson Hagen innrømmer at prestasjonene ikke har vært helt som de skal.

– Jeg har alltid lyst til å gjøre det bra. Det har vært greit nok så langt i år, og jeg kjørte bra i Omloop Het Nieuwsblad.

Tour de France i fare?

Tiedemann Hansen mener det er for tidlig å spekulere i om plassen til Boasson Hagen ryker i årets største ritt.

– Plassen er ikke truet foreløpig, men han må prestere for å være med på Team Sky som har en ambisjon om å vinne, sier han.

Boasson Hagen selv er fullstendig klar over hva presidenten sier, men tenker ikke på Tour de France.

– Det er enda lenge til den tid. Jeg har fokus på det jeg skal gjøre nå, sier han.

– Hva ville det betydd å miste en slik plass?

– Jeg tenker ikke på det, men jeg regner med å bli tatt ut på laget.

Håper på suksess

Onsdag reiser Boasson Hagen retning Belgia.

– Vi skal teste løypen til Flandern på torsdag. Vi har ikke hatt noe lagmøte enda, men jeg regner med å få en kapteinsrolle, spår han.

Og formen er i anmarsj, skal vi tro Sky-rytteren.

– Jeg har trent bra nå siden helgen og satser på å finne formen, sier han.

Tagget med: , , , ,

Les også disse