TOGET GÅR: En gruppe ryttere ser feltet svinne hen i horisonten. FOTO: Tim de Waele (TDWSport.com)

Opp- og nedturer i sidevinden

Knut Andreas Lone
Tips meg @knut_lone

Publisert 7.05.17 22:53

Briljante Quick-Step Floors, uheldig Greipel og forspilte sjanser.

(procycling.no): Sidevindskjøring er et av de mest spektakulære aspektene ved landeveissykling. En flat, kjedelig etappe kan på sekunder endres til et inferno. Ryttere i vifteformasjon, spredd i grupper over flere hundre meter. Dagens Giro d’Italia-etappe, den tredje i årets utgave, var et klassisk eksempel.

Å mestre sidevindskjøringen er ikke enkelt. Det krever solide posisjoneringsevner og ikke minst enorm styrke. Skal man slite seg løs eller sitte med på viften må man tråkke det man er god for, og som regel skapes splittene av ryttere som ikke klarer å henge med på kjøret. Gjerne der man går tom for vei, og ikke har mulighet til å sitte i ly bak en annen rytter.

Det var ventet at vinden kunne bli en faktor på den 148 kilometer lange etappen fra Tortoli til Cagliari, med ruten lagt langs Sardinias østlige kystlinje. Eksponert for vinden ble det er nervøs reise, men det var ikke før på de siste to milene vinden virkelig skulle utspille sin rolle.

Mesterlige Quick-Step

– Alle var nervøse, og vi visste sidevinden kom, sa Bob Jungels etter rittet. Rytterne får ordre over intercom om å holde seg foran og de fleste er godt klar over når de kritiske partiene kommer. Likevel er det bare en håndfull ryttere som klarer å plassere seg riktig. Det handler som nevnt om plasseringsevner og styrke, samt uforanderlige faktorer som veibredde.

Da etappen dreide vestover, i retning Cagliari med omtrent 13 kilometer til mål, slo vinden innover fra nord. Posisjonskampen i forkant hadde vært intens, men til slutt var det Quick-Step Floors som eksekuterte til perfeksjon. Med seks ryttere kom deg seg løs i det som etter hvert ble en timannsgruppe. Med klare overtall og Fernando Gaviria i gruppen gikk det som det måtte: colombianeren spurtet inn til etappeseier i sin første Grand Tour.

LES OGSÅ: Quick-Step Floors med maktdemonstrasjon i sidevinden

– Dette er den beste dagen i karrieren min, utbrøt Gaviria etter etappen.

(artikkelen fortsetter under bildet)

ROSA GLEDE: Fernando Gaviria slipper jubelen løs på podiet i Cagliari. FOTO: Tim de Waele (TDWSport.com)

– Vi forventet at det skulle oppstå vifteformasjoner og vi var foran for å se hva som skjedde. Jeg så at [Daniele] Bennati og Nario [Quintana] prøvde å komme seg med på angrepet, og jeg ropte via radioen «full gass, full gass.» Sånn skapte vi luken og nå har vi noe å feire.

Bob Jungels var på mange måter avgjørende for å skape splitten. Luxembourgen viste enorm styrke da han gav gass i front. 24-åringen, som endte på sjetteplass i fjorårets Giro har planer om å hevde seg i sammendraget i år også, og til slutt tjente han ti sekunder på sine motstandere i kampen om maglia rosa. Gaviria, som overtok den rosa trøyen i dag, forventer at lagkameraten Jungels overtar den på tirsdagens klatreetappe til vulkanen Etna.

– Jeg tror ikke jeg har den på kvelden etter Etna, men jeg tror ikke det blir mye action på klatringen, siden det fremdeles er tre uker igjen for favorittene. Bob er foran de andre sammenlagtfavorittene, så jeg tror han er i rosa etter etappen.

Teknisk trøbbel for Greipel

Da Jungels & co dro til var André Greipel med på notene, klar til å forsvare den rosa trøyen. Etter etappeseier på lørdagens etappe hadde tyskeren kjørt seg inn i rittets ledertrøye og etter å ha sittet på riktig side av splitten var oddsen for gjentakelse på hans side.

Til tross for tyskerens mesterlige plassering er det ofte ikke mulig å gardere seg mot uhell.

– Vi visste at med tolv kilometer til mål, så var det en fare for vifteformasjoner, ettersom vi kom inn i et åpent område. Jeg syklet i den første formasjonen, da jeg måtte unngå en rytter foran meg og i det øyeblikket klikket jeg ut av pedalen.

Dermed kunne 34-åringen bare bivåne i det vinnergruppen seilte fra. Til tross for en kraftspurt hadde luken blitt for stor og han valgte å slippe seg tilbake til hovedfeltet.

– Det er veldig synd og jeg er skuffet. Det var en perfekt situasjon for meg, ettersom Quick-Step Floors hadde så mange ryttere i gruppen og jeg kunne holdt meg rolig bakerst.

(artikkelen fortsetter under bildet)

SKUFFET: André Greipel mistet den rosa trøyen og muligheten til en ny etappeseier. FOTO: Tim de Waele (TDWSport.com)

Bare nesten for Thomas

Til syvende og sist var det bare Bob Jungels blant sammenlagtrytterne som hentet tid på dagens etappe. Selv om tidstapet var minimalt for ryttere som Vincenzo Nibali, Nairo Quintana, Tejay Van Garderen, osv. var det en sjanse forspilt.

Med en rekke tøffe klatreetapper gjelder det å ta den tiden man kan. Team Sky-rytter Geraint Thomas forse ligger nok på temposykkelen, og til tross for drøye 70 tempokilometer i årets Giro, skulle waliseren gjerne hentet noen sekunder i dag.

Da avgjørelsen falt satt han riktig plassert, men kom seg ikke med.

– Jeg var i en god posisjon da det startet, men da vi kom til den rundkjøringen dultet noen i meg eller noe, og jeg mistet noen plasser. Det var da Quick-Step gikk for det og jeg var for langt bak.

Etter hvert dannet Thomas en gruppe nummer to på veien, men bare med én mann på hjul ble oppgaven for tøff og han måtte gi opp. Feltet klarte imidlertid å begrense tidstapet, og Thomas’ lagkamerat Mikel Landa prøver å sette ting i perspektiv.

– Bare å komme seg gjennom disse etappene er viktig, forteller spanjolen til Marca.

– Giroen hans så godt som over

Med den overhengende faren for viftekjøring og sidevind plasserte flere av lagene med sammenlagtryttere seg naturlig nok godt foran. BMC var blant dem og hadde australske Rohan Dennis i god posisjon. Den tidligere timesrekordholderen øynet å få utfolde sine ferdigheter over tre uker i den italienske Grand Touren, men drømmene ble brått knust.

– Det var omkring ti kilometer igjen og vi skapte en vifte for å prøve å hente frontgruppen. En Bardiani-CSF-rytter kom rundt jeg da jeg prøvde å få gruppen i gang, og han la seg mot venstre på forhjulet mitt og tok meg ut. Jeg hadde ikke en sjanse, det var ikke et lite øyeblikk hvor jeg kunne prøve og holde meg oppe. Jeg falt på min høyre side før jeg visste ordet av det.

Med et tidstap på fem minutter og 22 sekunder må 26-åringen endre objektiver og kalibrere på nytt.

– Med det (tids)tapet er giroen hans så godt som over. Han er ganske skuffet. Han tapte masse tid. Han har fremdeles noen tempoetapper som kommer og kan prøve og vinne en etappe, fortalte BMC-sportsdirektør Max Sciandri.

Etter en smertefull dusj hadde Dennis fått klarnet hodet litt.

– Hva som helst kan skje og jeg har ikke tenkt til å kaste inn håndkleet, men jeg må være realistisk og si: sammendraget er så godt som over og jeg må bare fortsette og gjøre det jeg hadde planer om. Sykle som om ingenting har skjedd og fremdeles få den erfaringen.

OVER OG UT: Rohan Dennis’ sammenlagtambisjoner gikk i grus på giroens tredje etappe. FOTO: Tim de Waele (TDWSport.com)

Tagget med: , , , , , , , , , ,

Les også disse