(procycling.no): Etter at Jumbo-Visma tapetserte pallen på den innledende prologen i ZLM Tour, med Jos Van Emden, Mike Teunissen og Tony Martin, og torsdag skulle igjen det nederlandske laget demonstrere krefter på 1. etappe.
Et firemannsbrudd bestående av Elmar Reinders (Roompot-Charles), Daan van Sintmaartensdijk (Alecto Cycling Team), Stef Krul (Metec-TKH) og Julien Van Den Brande (Tarteletto-Isorex) gikk tidlig løs, men i feltet ledet Jumbo-Visma an med god kontroll. Alex Dowsett (Katusha-Alpecin) forsøkte seg med et angrep på etappen som gikk i det meget vindutsatte Zeeland-området, men ble raskt nøytralisert.
ANNONSE: Følg sesongen på Eurosport. Skaff deg tilgang til Eurosport Player her!
Tre lokale runder à 19 kilometer rundt Heinkenszand skulle avslutte etappen og Jumbo-Visma fortsatte å holde føringen. De skulle imidlertid få en utfordring da Dylan Groenewegen veltet med 10 kilometer til mål, men heldigvis var den raske nederlenderen tilbake på sykkelen kjapt, og brukte bare noen kilometer på å komme tilbake til feltet.
På oppløpet kjempet Amund Grøndahl Jansens lag side om side med Katusha-Alpecin, og leverte Groenewegen i perfekt posisjon til å lansere spurten med 200 meter til mål. Ingen kunne matche farten hans, og nærmest fulgte Emils Liepins (Wallonie-Bruxelles) med Caleb Ewan (Lotto Soudal) på tredje.
– Jeg må takke gutta, fordi vi måtte virkelig sykle raskt for å komme tilbake til fronten. Vi gjorde det på riktig tidspunkt og jeg klarte å avslutte det på en fin måte for dem. Det er ekstra vakkert. Dette er en bekreftelse på at etter en hardt treningsbolk i høyden så er vi på rett vei mot touren, sier Groenewegen i en pressemelding.