SKAPER KONTROVERS: Froske-banneret ble utsatt ett år på grunn av #metoo-skandalen, men vil bli brukt til årets ritt. Foto: E3 BinckBank Classic

UCI krever at kontroversiell E3-reklame blir fjernet

Theis Magelssen
Tips meg @TheisMagelssen

Publisert 2.03.19 09:05

Sykkelforbundet går offentlig med kritikk mot arrangøren.

(procycling.no): E3 BinckBank Classic har flere år på rad produsert kontroversielle reklamebannere for sitt eget ritt. WorldTour-rittet avduket årets variant på mandag, og også i år skapte det reaksjoner.

Et bilde av en frosk med teksten «hvem kan krone seg selv prins i Harelbeke?» virker uskyldig. Men frosken består av to kvinnelige modeller i kroppsmaling. Nå reagerer også UCI på stuntet. Sykkelorganet vil ha reklamen fjernet.

– Det internasjonale sykkelforbundet beklager og misliker sterkt valget tatt av arrangøren av E3 BinckBank Classic, et arrangement på calenderen til UCI sin WorldTour, rundt den visuelle promoteringen av 2019-utgaven, skriver UCI i en pressmelding sluppet fredag kveld.

– UCI har allerede grepet inn ved flere tidligere anledninger og påminnet rittets arrangør om ansvaret knyttet til hvordan sykkelsportens blir oppfattet på grunn av reklamekampanjene

2019 er ikke første gang der det belgiske endagsrittet skaper kontroverser.

I 2011 var en naken kvinne i en eng reklamen. Små syklister ble lagt på bildet i etterkant. Hovedsponsoren grep da inn og ba om en annen variant. Det mest kontroversielle banneret stammer fra 2015, da arrangøren refererte til en hendelse i 2013 i banneret. På podiet etter Flandern rundt kløp Peter Sagan Maja Leye i rumpa mens hun kysset vinner Fabian Cancellara på kinnet. Også dette banneret ble trukket tilbake.

– UCI har kjempet i mange år for å skape likhet mellom menn og kvinner i sykkelsporten gjennom ulike initiativer. Blant annet ved å promotere likhet innad i UCI administrasjonen, likestillingskrav til podiumseremonier og dokumenter om etiske prinsipper for alle som jobber i UCI-lag, fortsetter sykkelorganet i pressemeldingen.

– I lys av det overstående har UCI beordret organisatoren av E3 BinckBank Classic til å trekke tilbake den visuelle promoteringen fra alle kommunikasjonskanaler. Ved manglende overholdelse vil UCI fortsette saken med sine juridiske organer, avslutter pressemeldingen.

Lørdag formiddag er fremdeles froske-banneret å finne på Twitter- og Facebook-siden til E3 BinckBank Classci samt på rittets offisielle nettside.

Tagget med: , , , , ,

Les også disse