KORTRIJK (procycling.no): Fredag møtte Alexander Kristoff pressen foran Flandern rundt som sykles søndag.
Nordmannen som vant monumentet i fjor er også favoritt i år, tross sykdommen som har preget både han og Katusha-laget.
– Mange andre før meg har vunnet store ritt etter å ha vært syk. Men jeg mistet to viktige dager og er nok ikke langt unna nivået jeg må ha, sier 28-åringen.
Nivået høyere i år
I fjor fortalte trener Stein Ørn om at det ikke nødvendigvis var en fordel at Fabian Cancellara ikke deltok i rittet. I år er sveitseren tilbake i kanskje sitt livs form.
– Nivået kommer til å være høyere i år fordi Cancellara er en som kan sette rittene i gang. Han liker å sprenge feltet og det er ikke nødvendigvis en fordel for meg.
Kristoff kan imidlertid dra nytte av Trek-rytteren dersom de to havner i samme gruppe når det spisser seg til.
– Det vil være en fordel for meg hvis vi kan jobbe sammen for å holde farten oppe. Men han vil bli passa på også, da.
(Artikkelen fortsetter under bildet)

Møtte pressen: Alexander Kristoff på vei til pressekonferanse fredag ettermiddag i Kortrijk. Foto: Kjetil R. Anda / procycling.no
Usikker på likt Terpstra-scenario
I fjor hang nordmannen seg på da Niki Terpstra rykket til med 27 kilometer igjen. Kristoff er usikker på om han er i like god form til å følge et lignende rykk i år.
– Det er vanskelig å si, jeg må se hvordan jeg føler meg. Planen i fjor var også bare å henge med, noe som også er planen i år. Under første etappe i De Panne var også planen å bare sitte med til finalen, men jeg visste at Westra var sterk da han rykket og valgte å henge meg på.
Skrekkscenariet ifølge sportsdirektør Torsten Schmidt er dersom en større gruppe med favorittene kommer fra og Katusha må gjøre drajobben i feltet.
– Laget kunne vært bedre
Fordelen til Katusha i fjor var at man kunne spille både på Alexander Kristoff og Luca Paolini som sterke kort. Italieneren hadde helgen før vunnet Gent-Wevelgem og var en outsider til Flandern rundt.
I år er italieneren som kjent borte. Det er også Sven Erik Bystrøm som mister rittet grunnet sykdom.
– Føler du at du har et vinnerlag med deg?
– Ja, når du ser hvordan de kjørte i Gent-Wevelgem uten kaptein, så var de sterke. Viacheslav Kuznetsov har vært litt syk i det siste, så det gjenstår å se om han rekker å komme seg helt opp til søndag.
– Men laget kunne nok vært mye sterkere også, innrømmer han.
I finalen vil det uansett være mann mot mann, og skal Kristoff vinne rittet igjen, må han stole på egne krefter i kamp mot andre favoritter som nevnte Cancellara, Peter Sagan og Greg Van Avermaet.