SAGAN OG EIKING? Bora-Hansgrohe er ett av lagene som følger Odd Christian Eiking. Askøy-mannen kommer ikke til å bli satset videre på i franske FDJ. FOTO: Vegard Wivestad Grøtt

VERDENSMESTER: Peter Sagan i VM-trøya. Et syn sykkelverdenen har blitt vant til å se. FOTO: Vegard Wivestad Grøtt

Sagan håper på monument-dobbel

Theis Magelssen
Tips meg @TheisMagelssen

Publisert 3.01.18 21:23

Del på    

Verdensmesteren velger trygt rittprogram inn mot klassikerne.

(procycling.no): Peter Sagan sin 2018-sesong starter i Australia, når Tour Down Under begynner den 16. januar. Etter sesongåpningen venter en relativt vant plan på mannen med tre verdensmestertitler.

– Det er få endringer i rittprogrammet mitt. Etter å ha kjørt i Australia har jeg et høydeopphold i Sierra Nevada i Spania. Deretter skal jeg kjøre åpnings-rittene i Belgia mot slutten av februar, sier Sagan i intervju med Gazzetta dello Sport.

– Så reiser jeg til Italia til Strade Bianche og Tirreno-Adriatico før Milano-Sanremo. Oppladningen min til klassikerne følger den tradisjonelle veien.

Og ikke overraskende er det de største klassikerne han håper å gå til topps i.

– Jeg hadde elsket å vinne Roubaix og Sanremo, men om jeg vinner Flandern igjen så går det greit det og.

Bedre støtte fra laget

Peter Sagan har ikke alltid hatt de beste lagkameratene, men har allikevel klart å ta noen enorme triumfer. Klassiker-laget til Bora-Hansgrohe i 2018 fremstår som mer solid enn 2017-utgaven. Daniel Oss er blant verdens beste klassikerhjelpere. I 2018 er det Sagan, og ikke Van Avermaet, som får den hårfagre italieneren ved sin side.

– Jeg er veldig glad for at Oss har blitt en del av laget. Han er en venn, og en stor rytter, skryter verdensmesteren.

Men det er ikke bare Oss som skal dra lasset for det tyske laget i klassikerne.

– Vi har en god gruppe til klassikerne. Burghardt, Bodnar, Pöstleberger, min bror Juraj og nå også Daniel. Jeg liker mentaliteten hans; alltid smilende og alltid i godt.

– Vi har også signert Kennaugh og Formolo. Vi er definitivt sterkere som lag.

Tenker ikke på VM

I Bergen ble 27-åringen den første i sykkelhistorien som vant VM tre år på rad. Årets VM finner sted i Østerrike, med langt flere høydemeter i løypa.

– Sannheten er at det er lenge til VM, og jeg har ikke tenkt på det enda. Ikke bare fordi det er lenge til, men også på grunn av løypa, forklarer Bora-rytteren.

– Jeg vil nyte tiden min i trøya, med de «små stripene» som jeg kaller dem. Jeg vil vinne så mye jeg kan og ha det gøy. Jeg er litt skeptisk med tanke på VM. Jeg skal gjøre så godt jeg kan, og alt kan skje. Men jeg tror ikke jeg har det som trengs for å repetere suksessen fra de siste årene. Det er mer et VM for Nibali og Valverde enn for meg, konkluderer slovaken.

Tagget med: , , , ,

Les også disse