NORGESMESTERE: Mie Bjørndal Ottestad, Emma Kristine Skjerstad og Line Marie Gulliksen suste inn til NM-gull på lagtemop i Vestby. Foto: Magnus Drivenes/procycling.no

Nykomponert Asker-lag tok suverent tempogull

Theis Magelssen
Tips meg @TheisMagelssen
Magnus Drivenes
Tips meg @magnusdrivenes

Publisert 25.06.19 18:10

Del på    

– Vi har kun hatt to økter sammen så det ble litt på sparket, sier de ferske norgesmesterne.

VESTBY (procycling.no): Klokken 16:30 trillet Line Marie Gulliksen, Emma Kristine Skjerstad og Mie Bjørndal Ottestad i gang som første lag i kvinnenes lagtempo. En snau time senere var de kronet til norgesmestere i lagtempo.

En runde på 18 kilometer ble syklet to ganger, og de tre dominerte gjennom samtlige 36 kilometer.

Trioen klokket inn på 14:38 på den første mellomtiden, og tok tak i NM-gullet allerede fra start. CK Victoria sitt førstelag bestående av Camilla Horneman, Ingrid Lorvik og Monica Storhaug var nest best, men allerede var det 34 sekunder opp til de tre fra Asker. Halden CK ved Elise Marie Olsen, Ann Helen Olsen og Emilie Moberg hang også med i medaljekampen, 40 sekunder bak Asker-laget.

ANNONSE: Følg sesongen hos Eurosport. Skaff deg tilgang til Eurosport Player her!

Etter en runde var Asker CK tilbake igjen i startområdet ved Vestby Arena og satt en ny tid de andre slet med å matche. 26:34 var ledertiden halvveis i rittet, med CK Victoria 55 sekunder for sent ute. Halden tapte også terreng og var nå 1:14 bak. Ned til SK Rye på fjerdeplass hadde haldenserne 22 sekunder.

Den siste runden bø ikke på noen problemer for Asker-jentene, som suste inn på tiden 53:57 som første lag over målstreken. CK Victoria endte til slutt 1:41 bak, mens Halden tråkket inn til bronse 2:01 bak norgesmesterne.

(Artikkelen fortsetter under bildet)

PODIET: Asker CK vant NM i lagtempo 2019 foran CK Victoria og Halden CK. Foto: Magnus Drivenes/procycling.no

At det var nettopp Gulliksen, Skjerstad og Bjørndal Ottestad som endte opp på Asker CK sitt lag er ikke noe som har vært planlagt lenge.

– Vi har kun hatt to økter sammen så det ble litt på sparket den lagtempoen. Men vi bestemte oss for at det hadde vært kult å være med. Så fikk vi samlet troppene og fikk et par runder sammen for å teste det. Men det er jo annerledes å kjøre rolig sammen og fort sammen i en teknisk løype, flirer Gulliksen i intervju med procycling.no like etter premieseremonien.

– Vi hadde en god plan, men vi hadde vel ikke tatt helt høyde for været. Vi syklet gjennom i går, og da var det ganske fint, sier den ferske norgesmesteren.

I regnværet i Vestby var det den yngste av de tre, Mie Bjørndal Ottestad, som fikk det tyngst. Et stykke ut på første runde ble hun kjørt av.

– Den sletta på slutten. Der tenkte vi at det ble skikkelig bra fart. Den var ikke så veldig kupert, men det føltes som en kjempelang stigning i åtte kilometer og motvind. Det var seigt. Vi måtte tenke litt nytt underveis, sier Emma Kristine Skjerstad om løypas kanskje mest krevende del.

– Vi mistet Mie ut på den sletta første gangen. Det var der vi hadde planlagt hovedtaktene. Det var kjipt, så da måtte vi tenke litt nytt. Men vi klarte å samle oss ganske fort, fortsetter Gulliksen.

Resultater – NM Lagtempo 2019

  1. Asker CK (Line Marie Gulliksen, Emma Kristine Skjerstad, Mie Bjørndal Ottestad) 53:57
  2. CK Victoria 1 (Camilla Horneman, Ingrid Lorvik, Monica Storhaug) +1:41
  3. Halden CK (Elise Marie Olsen, Ann Helen Olsen og Emilie Moberg) +2:01
  4. SK Rye (Kristin Falck, Adelheid Huuse, Elisabeth Solberg) +2:34
  5. IF Frøy 1 (Trine Hansen, Linda Wold, Maiken Therese Kallesen) +3:17
  6. CK Victoria 2 (Malin Eriksen, Mirijam Kjøraas, Merethe Liland) +3:51
  7. Bergen CK (Frida Tveten Søyland, Marte Litlere, Maria Jacobsen) +11:05

 

Tagget med: , , , , ,

Les også disse