JEVNT: Sacha Modolo (med rosa hjelm) ble passert av Thomas Boudat (helt til høyre) på de siste meterne i Granada. Foto: AFP PHOTO / JORGE GUERRERO

Modolo jublet for seier, men ble nummer to

Theis Magelssen
Tips meg @TheisMagelssen

Publisert 14.02.18 17:07

Thomas Boudat snek seg forbi på de siste meterne.

(procycling.no): Åpningsetappen i Vuelta a Andalucia endte i et jevnt spurtoppgjør i Granadas gater. EF Education First tok initiativet i spurten, og leverte Sacha Modolo i perfekt posisjon. Italieneren gjorde en god spurt, men Thomas Boudat (Direct Energie) kom raskt på slutten. Italieneren så ut til å ha kontroll, og hevet armene over hodet like etter målstreken. Men helt ute på venstre side av Modolo hadde en franskmannen kommet snikende. På de siste meterne ble EF Education-spurteren passert.

Dermed var det den Direct Energie sin 23-åring som hadde grunn til å juble etter første etappe, i rittet kjent som Ruta del Sol. Boudat leder rittet sammenlagt etter etappetriumfen.

Onsdagens åpning strakk seg fra Mijas til Granada, i kupert terreng. De verste stigningene kom mellom kilometer 100 og 160, og de siste milene var lettkjørte. Feltet var fremdeles stort etter bakkene, og spurtlagene sørget for samling inn mot målbyen.

Modolo usikker på avgjørelsen

Franskmannen ble dømt foran, men Modolo selv er ikke helt sikker på hvem som vant. Kort tid etter kom han med tre punkter på twitter.

– 1: Jeg løftet armene mine etter målstreken. 2: Jeg er usikker på avgjørelsen. 3: Før du skriver noe til meg, se videoen av spurten fra lufta, ytrer EF Education-rytteren.

Slik gikk det til:

Åpnignsetappen i Andalucia åpnet brutalt, med en bratt kneik helt i starten av etappen. Silvan Dillier (AG2R), Jerome Baugnies (Wanty-Groupe Gobert), Romain Sicard (Direct Energie), Lluis Mas (Caja Rural), Garikoitz Bravo (Euskadi Murias), Jesus Ezquerra (Burgos-BH) og Txomin Juaristi (Fundacion Euskadi) stakk av gårde i bakken, men ikke alle hang med over.

Ezquerra og Baugnies falt av, mens Lluis Mas vant den første bakkespurten. Feltet kjørte hardt et stykke, men stanset opp før toppen. 4:30 var de bak utbryterne over spurtstreken.

De fem i tet kjørte jevnt, og økte ledelsen til nesten seks minutter. Hovedfeltet våknet, og reduserte avstanden til 5:20 med seks mil igjen.

Sky jobber

Team Sky var blant lagene som tok ansvar i hovedfeltet, men med 40 kilometer igjen var Astana i front med hele laget.

De fem i teten hadde da bare 2:50 til forfølgerne.

Gjennom de mest krevende partiet satt Sicard, Dillier, Mas og Bravo igjen i første gruppe.

Hovedfeltet var fremdeles stort, og nærmet seg raskt. Inn i onsdagens siste stigning, med drøye to mil til mål, var hovedfeltet kun minuttet bak.

Dillier alene

Lluis Mas var først over den siste bakken, fulgt av Silvan Dillier. Bravo klarte så vidt å klamre seg fast til duoen, og de tre kastet seg ned i det lettkjørte terrenget inn mot Granada.

Dillier tråkket gassen i bånn, og distanserte de to spanjolene kort tid etter toppen.

I hovedfeltet arbeidet Astana utrettelig, og hadde god kontroll på sveitseren i teten.

Samlet felt og nye angrep

15 kilometer fra mål hadde AG2R-rytteren kun noen sekunder på Astana-toget og det påfølgende hovedfeltet. Den ensomme lederen kjempet en stund til, men tapte slaget med tolv kilometer igjen.

Med en drøy mil til mål var det fremdeles håpefulle angripere i feltet. Fundacion Euskadi prøvde seg med et angrep, men forsøket til Jon Ander Insausti var ambisiøst.

Til tross for sin lave fettprosent lå baskeren og stekte i sitt eget fett kun noen sekunder foran hovedfeltet, i flere kilometer.

Med syv kilometer til målstreken ble Euskadi-rytteren kjørt inn.

Massespurt i Granada

Pablo Torres (Burgos-BH) lot seg ikke skremme, og angrep med seks kilometer igjen.

Men også denne spanjolen forsøkte forgjeves, og tre kilometer fra mål var feltet samlet for godt.

EF Education First dro Sacha Modolo fram i god posisjon, og italieneren leverte en god spurt på oppløpet.

Triumfen gikk dog til Thomas Boudat (Direct Energie), som snek seg forbi italieneren på de siste meterne.

Tagget med: , , , , , ,

Les også disse