DEBUTANT: Fernando Gaviria skal til Tour de France for første gang. Foto: Chris Graythen/Getty Images for AEG

– Målet er å vinne med Fernando

Theis Magelssen
Tips meg @TheisMagelssen

Publisert 26.06.18 19:03

Seiersgrossistene i Quick-Step Floors har Tour-laget klart.

(procycling.no): 43 seirer har det blitt på Quick-Step Floors på sykkelårets seks første måneder. De to siste kom da Elia Viviani vant siste etappe i Adriatica Ionica, og Yves Lampaert vant det belgiske mesterskapet. Mens Viviani får en rittpause nå, er sistnevnte en av åtte ryttere som er klare for sommerens Tour de France.

Følgende ryttere vil sykle for Quick-Step Floors i den 102. utgaven av Tour de France: Fernando Gaviria, Yves Lampaert, Philippe Gilbert, Niki Terpstra, Tim Declercq, Bob Jungels, Max Richeze og Julian Alaphilippe. Yves Lampaert og Tim Declercq vil begge sykle sin første Tour de France, noe Fernando Gaviria også vil oppleve.

Den colombianske 23-åringen fikk sin første Grand Tour i 2017, da han fullførte Giro d’Italia. Han rasket også med seg fire av lagets fem etappeseirer, og en overlegen triumf i kampen om ciclamino-trøya. Det ble 16 etappeseirer i Grand Tours i 2017 for Quick-Step Floors. Totalt overlegne sammenliknet med de andre lagene, der Sunweb var nærmest med sine 6.

Også i år ble det fem etappeseirer i Giro d’Italia. Dermed er belgierne på samme vanvittige skjema før Tour de France. I fjor ble det fem triumfer i Frankrike. Alle tatt av Marcel Kittel. I år er Fernando Gaviria lagets spurter.

– Det er ingen hemmelighet at målet er å vinne med Fernando, som debuterer i touren. Han imponerte mange i fjor da han vant fire etapper i Giro d’Italia, men nivået i touren er annerledes med alle de beste spurterne til stede. De beste opptrekkerne og hjelperytterne er også her, sier sportsdirektør Tom Steels til lagets hjemmeside.

– Richeze vil bli veldig viktig for Fernando, særlig på de siste kilometerne hvor han vil veilede Fernado fram til best mulig posisjon. Slik de har gjort med hell tidligere år.

Kun én seier tidligere

Mannskapet til Quick-Step Floors fremstår som fryktinngytende, men i Tour de France-sammenheng har de åtte lite å vise til. Kun én etappeseier til sammen, og den sto Philippe Gilbert for da han vant første etappe i 2011. Men Steels tror ikke manglende Tour-suksess blir kritisk.

– Med laget vi har valgt til touren har vi en fin balanse i laget med yngre ryttere og mer erfarne road captains. Det alle har til felles er at de holder verdensklasse som syklister, konkluderer sportsdirektøren.

Terpstra og Gilbert vil veilede de yngre kreftene gjennom Frankrike, både på lagtempo og brostein. Mens Declercq og Lampaert tilbyr hestekrefter på flatene. I mer kupert terreng har belgierne en potent duo som viste seg fram i Ardenner-klassikerne, som begge sykler touren for andre gang: Bob Jungels og Julian Alaphilippe.

– Bob har som mål å komme så høyt oppe i sammendraget som han klarer. Han har kommet seg bra etter første del av sesongen, og er klar for utfordringen. Det samme gjelder for Julian som var skadet i fjor. Han er en av de mest anvendelige rytterne i feltet, så vi kan forvente litt av alt fra ham på hjemmebane, spår Tom Steels.

Tour de France starter 7. juli, med en flat etappe i Vendée. Der vil Fernando Gaviria jakte Tour-seier for aller først gang.

Flest Grand Tour-etappeseirer i 2017:

16 – Quick Step Floors
6 – Team Sunweb
5 – Lotto Soudal
4 – Astana Pro Team, Bora-Hansgrohe, Team Sky
3 – BMC Racing Team, LottoNL-Jumbo
2 – Bahrain-Merida, Cannondale-Drapac, Dimension Data, FDJ, Movistar Team, UAE Team Emirates, Trek-Segafredo
1 – AG2R La Mondiale, Direct Energie, Orica-Scott, Aqua Blue Sport

Tagget med: , , , , ,

Les også disse