EN HJELPENDE HÅND: Gianni Meersmans kjøring på den andre etappen av Paris-Nice fikk mange til å reagere. Først syklet han lenge i dragsuget bak følgebilen, så ble han dratt frem av Niki Terpstra. Foto: Skjermdump med tillatelse med TV 2.

Kaggestad: – Det er juks

Anders Lindstrøm
Tips meg

Publisert 10.03.14 18:55

Gianni Meersman hang på følgebilen og ble dratt fremover av lagkamerat.

Ti kilometer fra mål på den andre etappen av Paris-Nice ble flere ryttere innblandet i en velt.

Blant dem var Edvald Boasson Hagen og Gianni Meersman.

Belgiske Meersman ble nummer tre på den første etappen, og ved hjelp av bonussekunder hadde han virtuelt tatt over ledertrøyen fra Nacer Bouhanni.

Dratt av lagkamerat
Det var dog før velten som felte ham da rytterne gjorde seg klar for spurt.

Omega Pharma-Quick Step-rytteren prøvde desperat å komme seg opp igjen til feltet. Litt for desperat ifølge mange.

28-åringen lå nemlig flere kilometer i dragsuget bak lagets følgebil, langt mer enn det han egentlig fikk lov til.

Og da han først beveget seg bort fra bilen, fikk han bokstavelig talt en hjelpende hånd fra lagkameratene. TV-bildene plukket nemlig opp at Niki Terpstra dro Meersman fremover.

Belgieren kom seg opp på halen av feltet, men klarte aldri å delta i spurten. Å gjøre seg upopulær blant sykkelfansen, klarte han imidlertid med bravur.

– Meersman blir motorpeset tilbake til feltet av lagbilen. Han kunne like gjerne satt sykkelen på taket og tatt plass inne i bilen, twitret den annerkjente sykkelbloggeren The Inner Ring.

– Hvorfor satt ikke bare Meersman seg i bilen? smalt det fra Daniel Friebe, som blant annet har forfattet Mark Cavendish’ selvbiografi «At Speed».

Foto: Tim de Waele (©TDWSport.com)

MÅTTE GI OPP DRØMMEN OM GULT: Gianni Meersman i tydelige smerter etter den andre etappen i Paris-Nice. Foto: Tim de Waele (©TDWSport.com)

– Det er juks
Johan Kaggestad kommenterer rittet for TV 2 sammen med Christian Paasche. Duoen reagerte på Meersman kjøring.

– Enrico Gasparotto fikk ti sekunder for noe av det samme i går, så jeg regner med at de tar Meersman også, sier den folkekjære kommentatoren til procycling.no uten å vite belgierens straff.

Han fikk ett minutt og ti sekunders tidsstraff i tillegg til 400 sveitserfranc i bot.

– Da har de tatt ham skikkelig. Det var en desperat handling, og han håpet vel at det ikke skulle bli sett. Det er en fortjent straff.

TV 2-kommentatoren mener likevel at sykkelsporten har seg selv å takke, når slike ting skjer.

– Det er juks, men det er juks som sykkelsporten har tillat i et stort omfang tidligere. Det er viktig at arrangøren gir han den tidsstraffen han har fått. Da markerer de overfor de andre rytterne hadde det ikke er klokt.

Rett og rimelig
Kurt Asle Arvesen er enig med den erfarne kommentatoren. Arvesen er til daglig sportsdirektør i Team Sky, men er ikke nede i Frankrike. Istedenfor ser han rittet hjemme i Norgen.

– Det var en desperat manøver. Det er rett og rimelig at han blir straffet, sier Arvesen til procycling.no.

– Han kommer sikkert til å se annerledes på det, at han var uheldig og veltet. Da vil man gjøre alt for å komme tilbake. Men sykkelsporten har regler, og velt er dessverre noe som skjer fra tid til annen.

Arvesen forstår godt at folk reagerer på Meersmans handlinger, men vil ikke lage en for stor sak ut av episoden, all den tid belgieren har fått tidsstraff og har mistet håpet om å ta den gule ledertrøyen.

Meersman kom opprinnelig inn 18 sekunder bak etappevinneren Moreno Hofland, men fikk senere en tidsstraff på 1.10 av juryen. Det betyr at belgieren nå er 1.31 bak ledende Nacer Bouhanni.

Tagget med: ,

Les også disse