(procycling.no): Kun ti kilometer med tempo skiller Nairo Quintana fra det som kan bli colombianerens andre triumf i Tirreno-Adriatico. Før den avsluttende etappen på Italias østkyst har Movistar-kapteinen 50 sekunder å gå på til andremann Thibaut Pinot (FDJ).
Franskmannen har tatt store steg i kampen mot klokka det siste året, men kanskje er det kobbelet av tempospesialister bak FDJ-rytteren som utgjør den største trusselen for mannen i ledertrøya.
Rohan Dennis (BMC Racing Team), Primoz Roglic (LottoNL-Jumbo), Tom Dumoulin (Team Sunweb) og Geraint Thomas (Team Sky) utgjør en temposkarp kvartett bak Quintana og Pinot. Før finalen av syvdagersrittet er Dennis nærmest av de fire, 1:06 bak Movistar-lederen. På en lengre tempoetappe hadde colombianeren hatt grunn til å være nervøs, men 27-åringen fra Boyacá frykter ikke tirsdagens ti kilometer.
– Ledelsen jeg har til rivalene mine ser bra ut før tempoetappen, konstaterer Quintana ifølge cyclingnews.
– Jeg er ikke en dårlig temposyklist, men når jeg ser hvor gode spesialistene bak meg i sammendraget er i disiplinen, så er det klart man må være forsiktig. Jeg håper marginen er stor nok til å vinne rittet. Jeg tror den er det, beretter Movistar-syklisten.
Rolig inngang til Giro d’Italia
Med en hånd på den gyldne treforken vinneren av Tirreno-Adriatico får, er planene allerede klare for reisen frem mot Quintana sitt første virkelig store mål. I årets Giro d’Italia vil colombianeren jakte sin andre sammenlagttriumf i den italienske Grand Tour.
– Etter Tirreno reiser han hjem for å hvile. Rivalene har andre programmer. Landa og Nibali er kanskje i svakere form nå, men de bygger sakte opp formen med Catalunia og Pais Vasco. Nairo startet i høyt tempo, og trenger en pause nå, konkluderer sportsdirektør i Movistar, Chente García overfor Velonews.
– Tirreno-Adriatico var en formtopp, og han vil bygge formen på nytt igjen mot Giroen. Det er umulig å være i god form helt fra Vuelta a Valenciana, gjennom Tirreno-Adriatico og helt til mai.
Pausen i rittprogrammet er planen som må til for at den colombianske klatrekongen skal ha sjanse i de to krevende Grand Tourene som venter ham.
– I å prøver Nairo å ta det med ro, for han har to store ritt som kommer: Giroen og Touren.