BAYEUX/OSLO: Lørdag starter Tour de France ved storslagne Mont-Saint-Michel, før feltets fartskonger skal kjempe ved Utah Beach om den første gule trøya. Norges største håp, Alexander Kristoff, mener mannen som vant fire etapper i 2016 er den store favoritten.
– Greipel vant jo det tyske mesterskapet, så jeg får si at han er favoritten, svarer nordmannen på spørsmål fra procycling.no.
Den nybakte tyske mesteren dominerte spurtene i Tour de France 2015, mens Kristoff kun hadde to tredjeplasser å vise til etter tre uker på franske veier.
– Tror jeg er i toppslag
Katusha-kapteinen har tidligere ytret at han følte seg sliten i starten av 2015-utgaven. Nordmannen endret på rittprogrammet opp mot Tour de France 2016, og føler seg trygg på jobben han har gjort.
– Jeg tror jeg er i toppslag, egentlig. Jeg har lagt løpet for å være i bra form, spesielt den første uka, forteller Kristoff.
– Hva sier watt og vekt?
– Vektmessig er jeg en kilo lettere enn i fjor. Jeg tror ikke jeg har vært så lett siden 2014. Jeg håper det er et godt tegn.
– Jeg har sett høyere wattverdier, men så har jeg ikke noen til å presse meg på trening. Normalt sett så har jeg kjørt litt mindre watt på trening rett for Tour de France, beretter 28-åringen. Jeg tror ikke jeg kunne vært så mye bedrer, sier mannen som vant to etapper i 2014.
Håper på Tour-opptur
Mens vårsesongen i 2015 var en eneste lang triumfferd, har det vært mer stang ut for Stavanger-syklisten i 2016. Av årets åtte seire har kun tre av dem kommet etter februar.
– Jeg skulle gjerne ha vunnet en etappe i Dauphiné, men jeg vant jo en i California og Frankfurt. Klassikerne var ikke så ille. Jeg føler jeg er bra nok, men det var nok en bedre sesong i fjor. Da var jeg ikke på topp foran Touren, så hvis jeg gjør det bedre her i år kan det veie opp for det, avslutter Kristoff.