(procycling.no): Den er av mange regnet som kongeetappen i den 104. utgaven av Tour de France. Søndagens 181,5 kilometer lange etappe fra Nantua til Chambéry er av det brutale slaget.
Starten er ille nok. De første elleve kilometerne går det kun oppover, og rytterne skal opp en andre- og en tredjekategori. Deretter venter nok en tredjekategori etter en utforkjøring, før det virkelig blir krevende.
To HC-stigninger kommer etter hverandre. Først Col de la Biche (10,5 kilometer á 9 prosent), deretter venter beryktede Grand Colombier (8,5 kilometer á 9,9 prosent). Rytterne er bare halvveis gjennom etappen når de når toppen av Colombier. Etter etappens innlagte spurt venter en fjerdekategori, før den siste klatringen opp Mont du Chat (8,7 kilometer á 10,3 prosent).
Det meste har gått relativt greit for Chris Froome så langt i Tour de France. Briten tror ikke det blir like lett på søndag.
– Når du ser hvor Mont du Chat kommer på etpapen, etter fire store stigninger, og spesielt etter en slik etappe som i dag, så tror jeg det blir en veldig avgjørende klatring, sa Froome etter målgang på åttende etappe ifølge cyclingnews.
– Store deler av klatringen er på cirka ti prosent, og det er ikke en kort bakke. Det tar nok omtrent en halv time å komme seg opp, spår Froome om Mont du Chat-bakken.
Etter åtte etapper skiller kun ett minutt og ett sekund de ti beste. Team Sky-kapteinen tror det vil se annerledes ut etter søndagens klatrebonanza.
– Jeg tror vi vil se store forskjeller der. Etter toppen er det bare utforkjøring og ti flate kilometer. Jeg forventer at sammendraget vil bli blåst vidt åpent.
Nære velt
På pressekonferansen etter målgang fortalte Froome også om en hendelse i en utforkjøring på lørdagens etappe. Hadde han vært litt mindre våken, er det ikke umulig at han ikke hadde stilt til start på søndag.
Ned utforkjøringen inn mot siste bakke bommet briten i en sving, og måtte kjøre ut av veien. Konsekvensene var ikke alvorlige, og Froome var kjapt tilbake i front av favorittgruppa. Men det satte en liten støkk i mannen som jakter sin fjerde triumf i Le Tour.
– Et øyeblikk så er du med i rittet, i det neste så ligger du i en grøft med en lagkamerat over autovernet, fortalte mannen i gul trøye.
– Slike er sporten, og det er ganske skummelt. Man tenker på alt som kan skje i et ritt, og det er mye det er umulig å forutse. Det er mye som kan kaste deg ut av rittet. Det er skummelt når slikt skjer, men heldigvis går det bra med Geraint, og jeg holdt meg på beina.
Søndagens etappe starter klokken 11:45. Vi følger vært sykkeltråkk LIVE på procycling.no/tdf.