(procycling.no): Parallelt med Volta ao Argarve, der Edvald Boasson Hagen, Carl Fredrik Hagen og Amund Grøndahl Jansen stiller, går også det spanske etapperittet Vuelta a Andalucia Ruta Ciclista Del Sol.
Der er det ett norsk innslag. Odd Christian Eiking (Wanty) fortsetter sesongen i femdagersrittet.
Askøyværingen har ikke hatt godfølelsen den siste tiden og har til gode å kjøre inn resultater i årets sesong. Nordmannen figurerte som hjelperytter under Tour de la Provence, og det blir noe lignende også i Ruta Del Sol.
– Det blir å hjelpe Martin. Formen er ikke helt på topp ennå, men jeg håper på å gjøre det bedre enn i forrige uke, men jeg forventer egentlig ingenting resultater av meg selv. Jeg tar det som trening, også prøver jeg å hjelpe ham til et godt resultat, sier Eiking til procycling.no.
Formen i Tour de la Provence var altså ingen høydare for 24-åringen.
– Jeg kjente meg litt sliten uken før, så jeg hadde ikke trent noe særlig de siste ti dagene før rittet. Derfor ble det slik at det ikke ble noe toppform.
– Tar det dag for dag
Kaptein Guillaume Martin har hatt en fin sesongstart, med en andreplass og to syvendeplasser under sesongåpningen på Mallorca. Derimot klarte han ikke å holde følge med de aller beste i Provence, men gjør et nytt forsøk i Andalucia denne uken.
Eiking er litt usikker på hvorvidt han kommer til å prøve seg på noe sprell under femdagersrittet, og kommer til å se an formen.
– Vi får se. I utgangspunktet passer de to første etappene meg bra, i hvert fall den andreetappen, på profilen. Som sagt, så er ikke formen helt der den er på det beste. Jeg tar det dag for dag, så får vi se hva taktikken blir.
Etter Ruta Del Sol skal Eiking i aksjon i Frankrike der Classic de l’Ardeche og Royal Bernard Drome Classic venter neste helg.