BERGEN (procycling.no): – Det er så flaut fordi når vi har tatt på oss et VM og skal kjøre testløp, så må ting planlegges på en bedre måte. Dette var rett og slett strykkarakter.
Tour of Norway-sjefen er oppgitt og rister på hodet mens han tusler bort fra målområdet etter onsdagens dramatiske finale av Tour des Fjords. Han satt i bilkortesjen under etappen sammen med fint følge fra UCI: direktør for landeveisavdelingen i UCI, Matthew Knight. Linnestad sier det ikke var god stemning i bilen da hele hovedfeltet kjørte feil.
– Det ble bare stille…
– Rittet skulle ikke vært startet
Dramaet utspilte seg på Puddefjordsbroen i Bergen. Da rittet egentlig skulle kjørt av broen, fortsatte hele feltet rett fram og inn i en tunnel som leder til Loddefjord. Ifølge Carl Fredrik Hagen fra Team Sparebanken Sør, var det umulig å vite hvor man skulle.
– Jeg skjønte ikke en dritt. Det var ikke noe skilt eller noen vakt som viste hvor vi skulle. TV-motorsykkelen kjørte rett inn i tunnelen så vi trodde vi skulle der. Nei, det var bare kaos, rister «Calle» på hodet, som forøvrig ble kåret til etappens mest offensive rytter. I tillegg leder han klatrekonkurransen.
Rittdirektør Roy Hegreberg på sin side hevder overfor procycling.no at det var skiltet på Puddefjordsbroen.
– Da var det i tilfellet altfor dårlig. Det er mye bedre skilting i Norgescupen for terrengsykling, ler Hagen.
Linnestad på sin side vil ikke spekulere i hvem som har skylden, men:
– Man kan kanskje starte med å finne en ordning på rutebussene, for de hadde tydeligvis ikke fått med seg at det var sykkelritt her, ler han litt oppgitt.
For med blant annet med 18 kilometer igjen passerte feltet en rutebuss i samme kjøreretning som feltet.
– Det her er litt amatør. Dette burde ikke skje til VM neste år. De burde skjerpe seg der, beretter Sondre Holst Enger til procycling.no.
I forkant av rittet gikk Hegreberg ut i Sykkelmagsinet og fortalte at sikkerheten i årets ritt var bedret ettersom en rekke tradisjonelle MC-vakter, var byttet ut med stasjonære vakter i årets utgave. Men ved avkjørsel til Puddefjordsbroen manglet det altså en.
– Rittet skulle aldri vært startet om man ikke hadde full kontroll på slike ting, sier Linnestad.
– Hvilke konsekvenser får dette for VM tror du?
– Det må tas noen reale grep. Det må detaljstyres på en annen måte.
Åpningsfest med bismak
Etter målgang var det naturlig nok Hegreberg som var en av de mest etterspurte, og den tidligere landslagssyklisten måtte stå skolerett opp overfor flere journalister.
– Det er bare å legge seg flat. Dette skal ikke skje, sier Hegreberg.
Han kunne fortelle at 30 sivile MC-er hadde kjørt forbi punktet i forkant, samt 20 biler.

MÅTTE SVARE FOR SEG: Roy Hegreberg fikk nok et litt annet fokus på dagens etappe, enn han hadde sett for seg. FOTO: Kjetil Rakkenes Anda (procycling.no)
– Skulle det være noe feil burde de oppdaget det, men nå skal vi få tid til å se på hva som skjedde i detalj og legge alle fakta på bordet.
Hegreberg meddeler også at busser og biler i traseen, heller ikke skal forekomme.
– Det er kanonkrevende å arrangere sykkelløp. Vi har gjort det vi kunne med de ressursene vi har, så må vi i fremtiden være enda klarere i kravene vi stiller til de ulike arrangørstedene.
– Blir dette en åpningsfest med bismak?
– Ja, selvsagt. Dette er ting som ikke skal skje. Vi må ha en gjennomgang på hvorfor det skjedde, og sørge for at det ikke skjer igjen.