GLAD LAKS: Årets sjetteplass i California rundt var det resultatmessige høydepunktet for Vegard Stake Laengen denne sesongen. Foto: Kjetil R. Anda/procycling.no

– Beste jeg har gjort så langt

Knut Andreas Lone
Tips meg @knut_lone
Jarle Fredagsvik
Tips meg @Fredagsvik

Publisert 21.05.17 08:02

Karrierebeste for Stake Laengen i California.

(procycling.no): Vegard Stake Laengen har ved en rekke anledninger vist oss sitt potensial. Nordmannens enorme styrke har blitt lovpriset mang en gang, og han fikk for alvor bevist dette i fjor, da han tok tredjeplass på den 40.5 kilometer lange Chianti-tempoen i Giro d’Italia.

I går kveld, norsk tid, sørget UAE Team Emirates-rytteren for en ny milepæl, da han sikret seg sjetteplassen sammenlagt i World Tour-rittet Amgen Tour of California.

– Det er det beste jeg har gjort så langt. Laget er også veldig fornøyd, forteller 28-åringen til procycling.no.

Etter god sykling på de innledende etappene stod han i mot brutale Mt Baldy og i mer foretrukket terreng klatret han på sammenlagtlisten på fredagens individuelle tempoetappe ved Big Bear Lake.

– Det gikk heldigvis bra

Etter tempoetappen gjenstod bare den 125 kilometer lange, avsluttende etappen fra Mountain High til Pasadena, men ikke helt uten utfordringer. Dimension Data-rytter Lachlan Morton var uheldig på tempoetappen og tapte mye tid grunnet tekniske problemer. Dermed gikk australieren offensivt til verks.

Opp Mt Emma Rd kom han seg med i et brudd som skulle holde hele veien inn. Men 25-åringen maktet ikke å komme på pallen og gikk glipp av verdifulle bonussekunder. Dermed endte han ett fattig sekund bak Stake Laengen, som beholdt sjetteplassen sin i sammendraget.

– Iskald beregning?

– Haha, noen ganger (er det) close.

LES OGSÅ: Stake Laengen beholdt sjetteplassen i California

Da Morton angrep fikk han beskjed om å holde seg rolig i feltet, og både han og flere andre regnet nok med at Peter Sagans Bora-Hansgrohe skulle klare å nøytralisere bruddet, men slovakens mannskap maktet ikke brassene. Heldigvis gikk marginene nordmannens vei.

– Jeg skal innrømme at jeg ikke tenkte så mye på det før vi nærmet oss mål. Uansett gikk det heldigvis bra for min del til slutt.

Videre til høydesamling

Med et toppresultat i det amerikanske World Tour-rittet styrkes hans posisjon i hierarkiet innad i UAE Team Emirates, som kan bli avgjørende når laget til Tour de France skal tas ut, for eksempel.

– Følte jeg trengte et slikt resultat. Det gjør det lettere for meg fremover. Da får jeg tettere oppfølging og gjør satsingen bedre fremover.

Nå går turen tilbake over Atlanteren og til Italia, hvor han skal på høydetrening med laget.

Tagget med: , , , , , , ,

Les også disse