<v id="ext-gen1246">UNDER LUPEN: Det internasjonale sykkelforbundet har foreløpig ikke slått seg til ro med Alexandre Vinokourovs forklaringer i totalt fem dopingtilfeller rundt lagets hans, og Astanas kontinentallag. Derfor holder det tilbake lagets lisens. (AP Photo/Sergey Ponomarev, File)</v>

UNDER LUPEN: Det internasjonale sykkelforbundet har foreløpig ikke slått seg til ro med Alexandre Vinokourovs forklaringer i totalt fem dopingtilfeller rundt lagets hans, og Astanas kontinentallag. Derfor holder det tilbake lagets lisens. (AP Photo/Sergey Ponomarev, File)

– Astana får ikke lisens

Jarle Fredagsvik
Tips meg @Fredagsvik

Publisert 4.12.14 13:11

UCI vil granske Vinokourov ytterligere.

(procycling.no): Det internasjonale sykkelforbundet (UCI) har uttalt at de vil offentliggjøre lagene som får WorldTour-lisens neste år i løpet av torsdag.

Den nederlandske TV-kanalen NOS erfarer at Astana ikke vil være på den listen.

Foreløpig er det ikke avgjort at kasakhstanerne ikke får ny lisens, men den skal «midlertidig tilbakeholdes» av lisensnemnda i UCI.

En rekke dopingtilfeller

Bakgrunnen er totalt fem dopingprøver i WorldTour- og rekrutteringslaget.

Nemnda søker å finne ut hvor involvert generalmanager Alexandre Vinokourov har vært i de mange dopingtilfellene.

Hvis det foreligger mistanke om noen form for organisert doping, vil ryttere som Vincenzo Nibali, Jacob Fuglsang nyankomne Lars Boom og Lleuwe Westra ut på jobbjakt.

– Jeg lar meg ikke uroe av det foreløpig, og stoler på at vi kommer til å få ny lisens. Jeg har ingen intesjoner om å se meg om etter ny arbeidsgiver foreløpig, og holder fokus på å gjøre det så bra som mulig under neste års Paris-Nice, sier Westra til NOS.

Italiensk lag ekskludert fra MPCC

Onsdag ble det klart at MPPC (Bevegelsen for en mer troverdig sykkelsport) har besluttet å sparke ut Neri Sottoli fra sin medlemsorganisasjon.

De har også gitt en advarsel til Astanas kontinentallag.

Artikkelen er levert av sykkelnettstedet www.procycling.no!

Tagget med: , , ,

Les også disse