(procycling.no): Wanty Gobert har sett mot Norge på jakt etter en læregutt i høst.
procycling.no vet at Trond Håkon Trondsen er klar for en stagiaire-rolle i Wanty Gobert.
Avtalen er ikke signert enda, men en debut for 25-åringen i det belgiske prokontinentallaget skal være aktuelt allerede i Arctic Race of Norway som starter i Å den 15. august.
ANNONSE: Følg sesongen hos Eurosport. Skaff deg tilgang til Eurosport Player her!
Så tidlig som 5. juli bekreftet lagets eneste nordmann, Odd Christian Eiking, at Wanty-ledelsen hadde spurt ham om hans vurdering av en norsk rytter.
– Jeg sier sannheten: At han er en rytter som leverer. Det er bare å se på resultatene hans, det. Han er en god rytter. Å være to nordmenn på laget hadde vært lettere, sa Eiking da.
Sportsdirektør Steven De Neef gikk også langt i å bekrefte at den aktuelle nordmannen var Trond Håkon Trondsen.
– Det er en mulighet for det, ja, svarte De Neef på spørsmål om laget var interessert i en annen nordmann.
– Trond Trondsen fra Coop?
– Ja, mulig, lød sportsdirektørens konsise svar.
procycling.no har vært i kontakt med Trond Håkon Trondsen. Han ønsker ikke å kommentere saken på nåværende tidspunkt.
Team Coop-syklisten har hatt sin beste vår som kontinental-rytter. Med seier på siste etappe i Tour de Normandie, i Sunvdolden GP og på åpningen av Tour d’Eure-et-Loir er Trondsen allerede oppe i tre UCI-triumfer i år.
Flere nordmenn har tidligere fått prøvd seg som stagiaire i diverse profflag. Anders Skaarseth var den forrige. Han fikk blant annet sykle Arctic Race for Cofidis i fjor høst men valgte å fortsette i Uno-X. Sven Erik Bystrøm kjørte også Arctic Race som stagiaire i Katusha-Alpecin og fikk sin neo-pro-kontrakt året etter. Sondre Holst Enger startet også som læregutt i IAM Cycling for han fikk proffkontrakt.