(procycling.no): I en spurt i et redusert felt var det danske Magnus Cort som kunne juble. Astana-rytteren holdt blant annet sammenlagtleder Greg Van Avermaet fra livet i en hektisk spurt etter en 117,5 kilometer kort – men kupert etappe.
25 år gamle Cort har åpnet sesongen meget bra. Han ble nummer to sammenlagt under Dubai Tour i forrige uke, og tok blant annet andreplasser både i flatt og kupert terreng.
– Det var godt endelig å få en seier. Laget gjorde en god jobb for meg, og da jeg hang med i den siste grupperingen visste jeg at jeg var den raskeste rytteren med der. Selv om det satt andre gode avsluttere der, visste jeg at jeg hadde en god sjanse til å vinne, sier Cort i et intervju med arrangøren.
Kristoff kjørt av
Underveis på den fjerde etappen, skulle feltet over Al Jabal Street ved tre anledninger. Det skulle vise seg å bli for tøft for Alexander Kristoff, selv om han vant etappen her i fjor.
Denne gangen måtte han slippe like før toppen ved tredje gangs passering, snaue 13,5 kilometer unna mål.
– Det var vel rundt 200 meter igjen til toppen, så jeg holdt egentlig lengre enn jeg gjorde i fjor. Jeg var vel rundt 10 sekunder bak de beste, men gruppa mi hadde ikke noe power igjen. Det gjorde at vi aldri så mer til den første gruppa, forteller Kristoff til procycling.no.
I fjor var han altså lengre unna, men da lyktes det forfølgerne å oppnå kontakt innen spurten ved turistministeriet i Muskat. At det ikke lyktes denne gangen, forklarer han på følgende vis:
– Jeg tror rett og slett de foran kjørte fortere fra bakken og inn enn de gjorde sist. I fjor støtet folk på hverandre, men jeg tror ikke det tok sjansen på det nå, sier Kristoff som kom i mål til en 30.-plass halvannet minutt bak de beste.
– Cort blir bedre for hvert år
UAE-laget kom likevel greit fra det da Rui Costa maktet å holde seg i første gruppe og kjørte inn til femteplass på etappen.
Portugiseren følte seg ikke bra på da to, og ligger derfor nesten minuttet bak de aller beste.
Kristoff forteller at han fikk god hjelp av laget sitt underveis, og at han ikke er bekymret for egen form i øyeblikket:
– Jeg hadde Marcato, Niemec og Durasek rundt meg, mens Rui Costa hang med i gruppa foran. Jeg føler egen form er bra, men detaljene sitter ikke. Det er bare å jobbe på videre.
– Greg Van Avermaet og Magnus Cort virker begge hvassere enn deg i øyeblikket?
– Ja, men de pleier også å gå bedre enn meg oppover. Det er vel helt på det normale. Cort har tatt enda et steg. Han er fortsatt en ung rytter som blir bedre for hvert år, sier Stavanger-mannen.
Eiking mistet trøya
Beste nordmann på etappen var Odd Christian Eiking. Vestlendingen ble nummer ni, og kom inn på plassen bak Merhawi Kudus (Team Dimension Data).
Det skulle i utgangspunktet holde til å forsvare den hvite ungdomstrøya, men så viste det seg at Miguel Angel Lopez (Astana) plukket poeng på toppen av Al Jabal Street.
Kolombianeren ligger dermed sekundet foran Eiking. Lopez er en av forhåndsfavorittene til å vinne rittet, så det kan være at vestlendingen hadde fått problemer med å følge ham opp Green Mountain uansett.
Dronningetappen opp dit venter på rittets femte dag, altså på lørdag.
Korte resultater (les referat nedover i saken!):
1. Magnus Cort (Astana Pro Team) 2:57,36
2. Giovanni Visconti (Bahrain Merida) samme tid
3. Alberto Bettiol (BMC Racing Team) st
4. Greg Van Avermaet (BMC Racing Team) st
5. Rui Costa (UAE Team Emirates) st
6. Nathan Haas (Katusha-Alpecin) st
7. Mark Christian (Aqua Blue Sport) st
8. Merhawi Kudus (Team Dimension Data) st
9. Odd Christian Eiking (Wanty-Groupe Gobert) st
10. Jesús Herrada (Cofidis)
(…)
30. Alexander Kristoff (UAE Team Emirates) +1:37
42. Sindre Skjøstad Lunke (Team Sunweb) samme tid
Artikkelen oppdateres!
Slik gikk det til:
Etappe 4 startet småkupert, og det var støtecup fra kilometer én.
Etter seks kilometer hadde Jacques Janse Van Rensburg (Dimension Data), Loïc Chetout (Cofidis), Rémi Cavagna (Quick Step-Floors), Casper Pedersen (Aqua Blue Sport), Pieter Weening (Roompot-Nederlandse Loterij) og Jos Irisarri (Caja Rural-Seguros RGA) en ledelse på halvminuttet.
Den økte mens de seks i front tok med seg poengene fra dagens første innlagte spurt og krysset toppen av Al Jissah etter 31 kilometers sykling først.
Det var slett ingen overraskelse at angrepsvillige Chetout var med i bruddet, for der har han nemlig ligget på alle etappene til nå.
Chetout den første som ble hentet
Bedriften har sendt ham i gulltrøya som den mest agrepsvillige rytteren bærer under hver etappe. Samtidig begynner nok også franskmannen å bli litt sliten av hardkjøret.
Med rundt fire mål igjen, etter at BMC Racing hadde sørget for å holde rømlingene ikke mer enn to og et halvt minutt foran seg i terrenget, så var Chetout den første fra bruddet som ble sveivet inn.
BMC Racing la tempoet for dagen blant annet for å sikre Greg Van Avermaet gode arbeidsforhold mot slutten av dagen. 32-åringen fra Lokeren ble nummer to på den andre etappen og vant torsdagens økt.
Det gjorde også at han syklet iført rittets ledertrøye.
Kristoff vant her i 2017
Andre lag som var på alerten var Alexander Kristoffs (UAE Team Emirates), samt Katusha-Alpecin på vegne av Nathan Haas.
De tre nevnte rytterne var alle blant topp 4 da etappen mellom Yiti (Al Sifah) og Ministry of Tourism ble avviklet i fjor, og fikk en norsk seierherre.
Etappen ble avsluttet med tre runder som alle bød på passering av Al Jabal-stigningen.

VANT ETAPPEN I FJOR: Alexander Kristoff har gjort det bra på den 117,5 kilometer lange etappe 4 i Oman tidligere. FOTO: Tim De Waele/TDWSPORT.COM
Da avstanden opp til bruddet var nede i halvminuttet, kom nye angrep fra hovedfeltet. En av rytterene som angrep var Sindre Sjøstad Lunke (Fortuneo-Oscaro). Trønderen fikk selskap av Danilo Senalo fra Caja Rural.
Det neste angrepet kom fra Peter Stetina idet feltet var i ferd med å sluke bruddet. Katusha-Alpecin holdt høyt tempo for Nathan Haas i denne perioden. Fremdeles hadde feltet igjen den siste bestigningen av Al Jabal Street.
Stetina på offensiven
Med 25 kilometer igjen hadde Van Rensburg (fra bruddet) og Stetina (etter angrep fra feltet) åpnet en luke på 40 sekunder tilbake til feltet.
Der var det også dramatisk da Rui Costa (UAE Team Emirates) pådro seg en punktering, men likevel klarte å få kontakt med feltet igjen.
Kort tid etter kjørte Stetinia ifra Van Rensburg og gikk for etappeseieren selv.
Nibali rører på seg
Siste gang opp Al Jabal Street våknet de store kanonene. Vincenzo Nibali, Bahrain-Merida-kapteinen angrep og hentet samtidig Stetina. Nibali er den eneste tidligere vinneren av rittet på startstreken. Han vant Tour of Oman sammenlagt i 2016.
Fra toppen av stigningen og inn til mål var det 13,5 kilometer igjen.
Gorka Izagirre slo kontra på lagkapteinen sin og ble første rytter over toppen. Bak ham fulgte Astana-duoen Aleksei Lutsenko og Miguel Angel Lopez. Det var omlag 15 ryttere igjen i gruppa, men med nesten halvannen mil igjen til mål ville det være mulig å ta seg opp til teten igjen.
Med 12 kilometer igjen hadde antall ryttere økt til rundt 25. BMC Racing holdt tempoet oppe, noe som betød at Van Avermaet hadde heng. Og ganske riktig: Nicholas Roche og Alberto Bettiol tok til fronten for å hjelpe nettopp belgieren.
Astana tar grep
På de siste kilometerne tok Astana til fronten for å gjøre et opptrekk for Magnus Cort. Dansken taklet den hurtige avslutningen bra og vant foran Giovanni Vistconti (Bahrain-Merida), Alberto Bettiol, Greg Van Avermaet (begge BMC Racing) og Rui Costa (UAE Team Emirates).
Odd Christian Eiking ble nummer 9. Han plasserte seg foran Miguel Angel Lopez på etappen, men mistet trøya fordi kolombianeren sikret seg bonussekunder på en innlagt spurt underveis.
Alexander Kristoff ble kjørt av feltet mot slutten, og endte i en gruppe omlag halvannet minutt bak teten.