FRISTES AV GIROEN: Chris Froome skal være innstilt på å sykle Giro d'Italia i 2018. Her avbildet under årets Tour de France. Foto: Tim de Waele (©TDWSport.com)

– Froome trolig til Giro d’Italia

Espen J. Lee
Tips meg @espenjlee

Publisert 7.11.17 16:50

Fotball-VM en av årsakene.

(procycling.no): Chris Froome har tegnet seg med hele fire titler i Tour de France og en i Vuelta a Espana, men Giro d’Italia har Team Sky-rytteren aldri vært i nærheten av å vinne.

Grunnet en høy prioritering av Tour de France har corsa rosa aldri stått særlig høyt på agendaen til den kenyanskfødte briten. Tre røffe uker i Italia er dessuten ikke sett på som den beste oppladningen til touren. Men i 2018 kan Froome prioritere annerledes.

– Han vurderer det seriøst, sier Matt Dickinson, den britiske sportsjournalisten i The Times.

Mange ryttere mener at kombinasjonen Giro-Tour er svært vanskelig å vinne, kanskje til og med umulig. Det er 19 år siden Marco Pantani klarte å vinne disse to rittene samme sesong, siden har ingen lykkes.

Nairo Quintana forsøkte i år, Vincenzo Nibali hadde et tentativt forsøk i 2016. Alberto Contador forsøkte både i 2011 og 2015, men falt igjennom i Tour de France begge ganger.

Froome har til gode å prøve. I 2017 vant han altså to Gand Tours, og bekreftet at kombinasjonen Tour-Vuelta virker å være relativt sett mer håndterbar enn en Giro-Tour, ettersom stort sett samme ryttere barker sammen i både Frankrike og Spania.

– En endelig beslutning er ennå ikke fattet, men Froome skal trolig til giroen i 2018, sier den velrennomerte Dickinson videre.

Disse uttalelsene bekrefter på sett og vis den positive ordlyden Team Sky-sjef Dave Brailsford hadde i et intervju med spanske El Paìs forrige måned.

– I 2018 er det en ekstra uke mellom giroen og touren, skriver The Times som en av årsakene til at Froome skal være fristet til å sykle den italienske Grand Tour for første gang siden 2011.

Grand Tour trippel

På grunn av fotball-VM i Russland begynner Tour de France en uke senere enn vanlig.

– Froome er heller ikke glad i kaldt vær som ofte råder i giroen, på grunn av luftveisproblemer. I neste års utgave er det ventet mindre (etapper i) høyfjellet i nord-Italia. Giroen begynner dessuten med tre etapper i varme Israel, skriver den engelske avisen videre.

Skulle Froome stille til start og vinne Giro d’Italia, vil det i så fall bli hans tredje Grand Tour-seier på rad, etter triumfene i touren og vueltaen nylig.

Ingen har maktet dette mesterstykket i sykkelsporten på 34 år. I 1982 vant Bernard Hinault både Giro d’Italia og Tour de France, før franskmannen våren 1983 vant Vuelta a Espana i tillegg.

Tagget med:

Les også disse