RÅ TEMPO: Truls Engen Korsæth imponerte stort og ble nummer fire på U23-guttenes tempo i VM. Foto: Tim de Waele (©TDWSport.com)

Strålende avslutning holdt nesten til VM-medalje

Espen J. Lee
Tips meg @espenjlee
Anders Lindstrøm
Tips meg

Publisert 21.09.15 21:33

- Dette er stort for meg, sier Korsæth til procycling.no.

RICHMOND/OSLO (procycling.no): Truls Engen Korsæth avsluttet sin tempo i U23-VM på forrykende vis.

Etter en relativt rolig start, skrudde 22-åringen virkelig opp farten på den andre runden.

Da han kom i mål var det bare to ryttere som hadde bedre tid.

36 sekunder skilte opp til ledende Mads Würtz.

Sistemann tok bronsen
Rytter etter rytter måtte se seg slått, ofte med få sekunder, av nordmannen.

Da det forhåndsmeldte regnet kom, var en medalje innenfor rekekvidde for Korsæth.

Heller ikke de antatt beste klarte å svare på 22-åringens tid, før den siste startende.

Lennard Kämna kjørte nemlig en strålende tempo.

Tyskeren slo til slutt Korsæth med 15 sekunder.

Foto: Espen J. Lee (procycling.no)

TOPP TRE: Truls Engen Korsæth holdt tredjeplassen i mål fra han selv passerte målstreken til siste rytter kom i mål. Lennard Kämna var dog for sterk, og tok bronsen med 15 sekunder. Foto: Espen J. Lee (procycling.no)

Vanvittig avslutning
Dermed ble det den bitre fjerdeplassen for Korsæth.

– Jeg er veldig fornøyd. Det er ikke veldig uventet, og jeg hadde håpet på et toppresultat. Det er utrolig gøy å treffe i et mesterskap, beherske nerver og holde fokus. Dette er stort for meg, sier Korsæth til procycling.no etter at alle ryttere er ferdig.

– Det var spennende. Det er sånn man må regne med, å bli vippet ned på slutten. Jeg hadde en litt svak åpning, og regnet egentlig med at det ble som det ble, men jeg hadde jo et håp, sier han til TV 2.

Spesielt på den andre runden imponerte Korsæth, og han passerte flere ryttere.15.-plassen til runding ble omgjort til fjerdeplass bare 15 kilometer senere.

Bare gullvinneren kjørte raskere på andre halvdel.

– Jeg merket at jeg slurvet litt i svingene på førsterunden. Jeg tok kurvene bedre på andre runde og syklet raskere. Jeg skulle ønske jeg kunne fått litt mer uttelling i første runde, men jeg er kjempefornøyd med fjerdeplassen.

Plassering er Norges nest beste i historien i samme disiplin og klasse. Thor Hushovd ble verdensmester tilbake i 1998, mens Edvald Boasson Hagen ble nummer 5 i 2006.

Korsæth hadde en gjennomsnittlig watt på rundt 425 på de 30 kilometerne, omtrent der han ønsket å ligge før rittet.

Det viser at Joker-rytteren fikk tatt ut nær sitt ytterste på mandagens tempo.

Foto: Tim de Waele (©TDWSport.com)

BEST: Det var ingen som kunne gjøre noe med danske Mads Würtz. Foto: Tim de Waele (©TDWSport.com)

Danske best
Det var ingen som klarte å gjøre noe med Mads Würtz.

Dansken, som syklet på et tidlig startnummer og dermed slapp unna det dryppende regnet som kom etter hvert, både startet og avsluttet best.

Til slutt var Würtz 12 sekunder foran tyske Maximilian Scachmann, som tok sølvet.

– Jeg var skalv den siste halvannen timen og gjør det fortsatt, sier dansken i seiersintervjuet.

– Det er det mest fantastiske øyeblikket i livet mitt.

Würtz ble juniormester på samme disiplin i 2011.

– Det er alltid spesielt å bli verdensmester. Det kan ikke bli bedre.

Tagget med: , , ,

Les også disse