Mens Foss ble bekreftet til talentlaget 1. august, har Fossum Tiller valgt å bli værende i Joker Icopal.
– Det var litt frem og tilbake, men jeg følte det var best å signere for Joker ett år til, bekrefter Fossum Tiller overfor procycling.no
– Jeg har jo vurdert begge tilbudene, og forhørt meg med folk rundt, om hva de tenker er best for min utvikling. Jeg følte at Joker var det beste for min del. De har et løpsprogram som passer meg veldig godt som ryttertype. Jeg er veldig fornøyd med hvordan det har fungert i år. Jeg trives veldig godt i laget, og jeg følte det var et riktig valg for meg, fortsetter 21-åringen, som sykler sin første sesong for laget.
Proffdrømmen lever i beste velgående
Sportsdirektør Gino Van Oudenhove er klar på at han mener det er rett avgjørelse for Fossum Tillers utvikling.
– Jeg tror ikke det hadde vært rett avgjørelse for Rasmus å dra, han må følge de stegene han må ta. Målet for Rasmus skal ikke være å kjøre U23-ritt, men å bli proff på slutten av neste sesong. Da er vi overbevist om at plassen er hos oss, og det er han også.
Fossum Tiller tok noe overraskende NM-gullet på fellesstarten tidligere i sommer, og han er klar på at han har et mål og en drøm om å komme seg ut i proffenes rekker.
– Muligheten for å komme videre fra Joker er ganske stor, både med løpsprogrammet og kontaktene de har, sier han.
Fossum Tiller forteller at han har stor tro på U23-filosofien til Uno-X, og at han syntes det var gøy å høre om planene deres, men at hans egen alder til slutt ble viktig.
– Jeg er sisteårs U23 neste år. Hvis du skal ta det neste steget ut av U23, er det bra å matche seg mot proffene i proffritt, mens Uno-X nok passer bedre for de som kommer opp fra juniorklassen, mener 21-åringen.
Knotten blir sannsynligvis også
Som tidligere nevnt i artikkelen, var Foss, Fossum Tiller og Iver Knotten tre ryttere Uno-X hadde sett seg ut. Foreløpig er ingenting signert, men det meste tyder på at han blir værende i laget.
– Knotten blir hos oss også. Han skal ikke bli proff (neste år). Han er på en annen plass på utviklingsstigen, så han må vi jobbe lengre med, enn hva som er planen med Rasmus, sier Van Oudenhove.
– Iver har en mye lenger vei å gå, så vi kommer til å hjelpe han med det. Han er ferdig med gymnaset nå, så det er nå det virkelig begynner for han.
I tillegg jobbes det også med andre signeringer, og belgieren røper at de allerede har avklart med tre nye ryttere for neste år, men at det fremdeles gjenstår noen formaliteter.
– Vi kommer fortsatt til å prøve å få inn gode U23-ryttere. Vi har ikke tenkt å endre på tankegangen og programmet vårt, sier Van Oudenhove.
En halvtime etter at denne artikkelen ble publisert, kom også den første av de tre signeringene. 20-åringen Aksel Fischer Aasheim sykler for Joker Icopal neste sesong.
– Vi skal fortsette å utvikle talenter, og Aasheim er en spennende rytter som fortsatt har to sesonger til som U23-rytter. Vi har fulgt med på han en stund, og ser potensialet i han. Han passer også godt inn i vårt system, og vi gleder oss til å ta fatt på samarbeidet, sier Van Oudenhove i en pressemelding.

NY RYTTER: – Dette blir en utrolig kul utfordring, og definitivt viktig for min videre utvikling som rytter, sier Aksel Fischer Aasheim, her sammen med Birger Hungerholdt. Foto: Joker Icopal