Uten noen opptreden i den flamske åpningshelgen, ble det en relativ hard og brutal sesongdebut på brosteinen for Alexander Kristoff i helga. Etter at en massevelt splittet feltet, kom Kristoff aldri opp igjen til teten og endte på en 40. plass, over åtte minutter bak.
– Det største problemet mitt var nok at jeg hadde for mye lufttrykk i dekkene, jeg sleit da det var brostein, spesielt da det var litt flatt, sa han til procycling.no etter fredagens ritt.
Da var det bedring å spore til søndagens Gent-Wevelgem, hvor dårlig posisjonering inn i Kemmelberg for siste gang gjorde at han akkurat ble hektet av.
Les mer: «Ingen norske seirer, mange norske lyspunkter»
– Resultatet var ikke så bra. Jeg forventet mer av meg selv, men jeg vet at om jeg var to posisjoner lenger framme inn i Kemmelberg, så hadde jeg vært der. Men slik er livet, sa Kristoff til Velonews etter å ha kjørt inn til 25. plass.
Etter fredagens E3 Harelbeke sa Kristoff at han ikke følte seg supersterk, men at det har han heller aldri gjort i nettopp det rittet. Da så det bedre ut i Gent-Wevelgem, og Stein Ørn mener også at man så en bedre utgave av stesønnen i søndagens ritt, en type ritt han omtaler som rene sorteringsritt.
– Du må komme seg inn i den rytmen, og tåle den posisjonskampen om igjen og igjen. Det er en helt annen måte å kjøre ritt på. Det er noe du må skru på hodet i ditt, det er ikke bare fysikk som gjelder. Du må få kjørt deg inn i brosteinsmodusen. Fra Harelbeke og til Wevelgem så begynte det å skje noe, så det blir spennende å se hva vi kan få til i morgen, sier han til procycling.no i forkant av onsdagens Dwars door Vlaanderen.
– Ingen fullgod erstatning
– Det nytter ikke å komme på halvdistanse. Det er disse marginene du ikke kan ha mot deg, sier Ørn, vel vitende om det er større ritt rundt hjørnet.
Søndag venter kronjuvelen av de flamske klassikerne – og den eneste av dem Kristoff har vunnet på WorldTour-nivå – Flandern rundt. Først er det imidlertid nevnte Dwars door Vlaanderen, Flandern på tvers, som venter. Et ritt Kristoff ikke har kjørt siden 2014, men som igjen har kommet seg inn på rittprogrammet til 30-åringen etter at Driedaagse De Panne ble flyttet én uke frem i tid og gjort om til éndagsritt.
– Det viktigste formålet med rittet er å få gjort den siste forberedelsen til Flandern. Hvis han kommer i en situasjon hvor han kan vinne, så er jo det også formålet, sier Ørn om onsdagens ritt, hvor det er ventet et kraftig regnvær som vil gjøre rittet tøft for rytterne.

DEN FØRSTE PROFFSEIEREN: Til Alexander Kristoff kom nettopp i De Panne i 2012. FOTO: Tim De Waele/TDWSPORT.COM
Selv omtaler han det som vemodig at De Panne i sine tidligere form er borte – rittet hvor Kristoff tok sin første proffseier tilbake i 2012, og som de siste årene har vært et nøkkelpunkt i oppkjøringen inn mot Flandern rundt.
– Det som var perfekt med De Panne var at han man fikk et veldig bra nivå på den første etappen, og så fikk de to neste etappene hvor man fikk jobbe med farten og kom skikkelig inn i modus.
Ørn mener den første etappen i De Panne vil være relativt sammenlignbar med belastningen man kan forvente fra Dwars door Vlaanderen, men er samtidig også klar på et annet punkt: Det er ingen fullgod erstatning for etapperittet.
– Blir det da en tøff treningsøkt på torsdag/fredag for å få den samme effekten?
– Det blir i hvert fall lagt opp til trening, avhengig av effekten fra rittet. Viktig å få trent som erstatning for De Panne, sier Ørn.
Forventer ny hard dag
– Jeg tror dette vil hjelpe meg. Det var en hard dag i dag, en lang dag, og jeg forventer også en hard dag på onsdag. Forhåpentligvis kommer formen stigende, sa Kristoff til Velonews etter Gent-Wevelgem.
Samtidig er ikke til å legge skjul på at Kristoff satt ganske alene inn mot Kemmelberg, med Simone Consonni som den eneste lagkameraten i hovedfeltet og Filippo Ganna i bruddet foran.
– Det var ikke veldig mange rundt ham. Slik har det vært litt de siste årene, så det er ikke noe nytt. Du må klare å finne gode posisjoner uten at det koster for mye. Det er det du egentlig skal du bruke laget til. Alle vet når man skal sitte i god posisjon, så det er 200 stykk som kjemper om de plassene. Et lag som Quick-Step kan sitte foran og kjøre i bra tempo, så da sparer du vanvittig som kaptein. Da har du mer å kjøre med i finalen. Det er litt av de utfordringene Alexander må løse, oppsummerer Ørn.
PS! I tillegg til Kristoff, deltar også Sven Erik Bystrøm, Amund Grøndahl Jansen, Edvald Boasson Hagen, Kristoffer Halvorsen, August Jensen og Truls Korsæth i herreklassen i rittet. I dameklassen er det elleve norske innslag, blant andre Vita Heine, Susanne Andersen, Line Marie Gulliksen og Stine Borgli.