NESTEN NØGD: Alexander Kristoff signerer i dag en toårskontrakt med UAE Team Emirates. Det er bare én ting han gjerne skulle ha endret på etter en hektisk overgangssommer. FOTO: Tim De Waele/TDWSPORT.COM

SER FRAM MOT NY SESONG: Alexander Kristoff får en ny utfordring innenfor UAE Team Emirates-rekkene, men sesongplanen hans er ikke nevneverdig endret. FOTO: Tim De Waele/TDWSPORT.COM

Ingen Giro d’Italia for Kristoff

Jarle Fredagsvik
Tips meg @Fredagsvik

Publisert 19.12.17 13:58

– Blir vanskelig når vi går for Aru i sammendraget.

(procycling.no): Alexander Kristoff har unnagjort første samling med UAE Team Emirates på Sicilia, og hadde med seg ny sesongplan hjem i bagasjen til jul.

Alt i romjula bærer det ut på tur igjen, da han og Sven Erik Bystrøm benytter 2. juledag til å sette kursen mot Gran Canaria og neste ledd i sesongforbedelsene.

Les også: Kristoff får ikke bruke Ørn som personlig trener

Som procycling.no tidligere har offentliggjort blir store deler av februar tilbrakt i Midtøsten. Dubai Tour, Tour of Oman og Abu-Dhabi står alle på programmet til den norske klassikerkjempen.

Samtidig betyr det at den belgiske brosteinsåpningen foregår uten Kristoff.

WorldTour-oppkjøring til klassikerne

I mars blir det heller ingen store endringer på oppkjøringen til Milano-Sanremo, Flandern rundt og Paris-Roubaix:

Paris-Nice, E3 Harelbeke, Gent-Wevelgem og Dwars door Vlaanderen er veien dit. Det betyr at det verken er plass til De Panne (ny dato) eller Scheldeprijs – og man utelukkende bryner seg på konkurransen innenfor WorldTouren.

Sesongplan: Du finner hele programmet til Kristoff her!

I et intervju med La Gazzetta dello Sport under den første administrative samlingen i regi av hans nye arbeidsgiver, kom det fram at «han var åpen for å hadde satt pris på å sykle Giro d’Italia».

Da procycling.no snakket med teammanager Carlo Saronni én uke senere, ville heller ikke han lukke RCS Sport-porten helt.

(Artikkelen fortsetter under bildet)

LEDET TOUR DE FRANCE: Men Fabio Aru maktet ikke stå distansen ut. Neste år blir han lagkamerat med Alexander Kristoff i UAE Team Emirates.. / AFP PHOTO / Jeff PACHOUD

HVA GJØR ARU? Kristoff går utifra at han sykler Giro d’Italia, men Cyclingnews.com spekulerer i at han kan bli spart inn mot Tour de France. Fortsettelse følger! FOTO: / AFP PHOTO / Jeff PACHOUD

Nå er Kristoff tindrende klar på at det ikke blir noen jakt på etappeseirer i Italia på vårparten.

– Nei, det blir ingen giro på meg. Det har vel egentlig aldri stått på noen plan heller, bare i mediene, sier han med et smil.

– Jeg kunne for så vidt like gjerne ha gjort det som å reise til California i to uker, men det blir vanskelig når vi går for Fabio Aru i sammendraget, legger han til.

California på tredje året

Stavanger-mannen har nemlig vært åpen på at han hadde hoppet av underveis, dersom han skulle stille til start i den 101. utgaven av rittet.

Med lagets ambisjoner for Aru, harmonerer det ønske ganske dårlig.

I stedet vil han for tredje år på rad bli å se på startstreken av Tour of California. Rittet avsluttes 19.-mai, og så gjenstår det å se om han dukker opp til starten av Tour des Fjords fire dager senere. UAE har uansett lovet å stille til start i Hammer Series Stavanger med oppstart den 27.-mai.

Jakter fortsatt følelsen av TDF-seier

Tour de France-forberedelsene fortsetter med Tour de Suisse, før 30-åringen tar fått på sin sjette strake opptreden i La Grand Boucle.

Fremdeles er de to etappeseirene han har fra 2014-utgaven, det eneste han har å slå i bordet med fra rittet.

– Jeg drømmer om å vinne en etappe igjen. Jeg vant jo to i 2014. Jeg har ikke vunnet siden. Jeg har vært nærme og har noen andreplasser, men det er den følelsen jeg lengter etter, uttalte han i et intervju med NRK som ble vist i Sportsrevyen søndag.

Mer styrke til duellene mot Kittel

I det intervjuet avslørte han også at han kommer til å endre noe på treningen under debutåret hos UAE Team Emirates.

– Jeg skal prøve å trene beinpress også gjennom sesongen. Jeg har ikke gjort det så mye i sesong tidligere, forteller han.

Vi har vurdert Alexanders sesong. Les mer her!

I høst står Cyclassic i Hamburg, Bretagne Classic, Paris-Brussel, GP Fourmies, Grand Prix de Québec og Grand Prix de Montréal på planen hans.

– Den ekstra styrketreningen, er det også fordi du skal kle av Marcel Kittel i spurtene utover sesongen?

– Det spørs om jeg klarer å kle av ham, men litt nærmere håper jeg i hvert fall å komme, svarer Kristoff procycling.no.

PS: I en artikkel hos Cyclingnews.com spekuleres det i dag om UAE Team Emirates skal gjøre en ku-vending og sende Dan Martin, Alexander Kristoff OG Fabio Aru til Tour de France. Les artikkelen hos cyclingnews.com ved å trykke her!

Tagget med: , ,

Les også disse