PÅ TOPPEN: Alexander Kristoff på podiet i Paris etter å ha vunnet den siste etappen i Tour de France 2018. / AFP PHOTO / Jeff PACHOUD

Kristoff «reddet sesongen» med seier på Champs-Élysées

Espen J. Lee
Tips meg @espenjlee

Publisert 29.07.18 20:32

– Det blir vanskelig å fokusere på nytt, sier nordmannen etter sin tredje etappeseier i Tour de France.

(procycling.no): I det som etter planen er hans siste ritt i EM-trøya, tok Alexander Kristoff sesongens største triumf søndag, da han spurtet inn til seier på Champs-Élysées. Den franske paradegaten som alltid setter punktum for Tour de France, regnes som noe av det gjeveste en spurter kan vinne. Etter seks topp 6-plasseringer på rad i Paris siden 2013, skulle det endelig lykkes for Kristoff.

– Det er en fantastisk følelse. Å vinne en etappe på Champs-Élysées… det er den gjeveste av dem alle, sier Kristoff etter hans første etappeseier i Tour de France siden 2014, en utgave da han vant to etapper.

31-åringen fulgte dermed i Thor Hushovds hjulspor og ble den andre nordmannen til å vinne på den sagnomsuste brosteinen i Paris.

– Det er deilig å bevise overfor alle de som mente jeg var ferdig å spurte at jeg fortsatt kan vinne på spurternes største scene. Å vinne denne er noe Thor også rangerer som det største. Dette kommer til å være noe av det største i min karriere også, bemerket nordmannen overfor TV 2.

Kristoff sto med seks topp 10-plasseringer i årets utgave før det endelig ble fullklaff på søndagens etappe. På etappen til Valence ble han slått av verdensmesteren Peter Sagan med kun en hjullengde. Med seier til Kristoff i Paris og Dan Martin på Mur- de-Bretagne har UAE Team Emirates gjort en solid Tour de France.

Neste mål er EM

Kristoff har tidligere vunnet store klassikere som Milano-Sanremo og Flandern rundt. Triumfer i Tour of Oman, Abu Dhabi Tour og Eschborn Frankfurt til tross, den regjerende europamesteren har i år hatt en middels sesong med sitt nye lag UAE Team Emirates sammenliknet med tidligere år, og fikk dermed en sårt tiltrengt oppmuntring i Paris før han skal forsvare sin EM-tittel i Glasgow om to uker.

– Det er vanskelig å rangere seiere. Jeg føler klassikerseierne mine er større enn dette. Men for spurterne er dette det gjeveste hvert år. Dette er på mange måter spurterne sitt VM, sier Kristoff – som er usikker på hvordan han skal klare å omstille seg til nye kamper før EM.

Landeveisrittet i EM går av stabelen søndag 12. august i skotske Glasgow. Den foreløpige startlisten viser toppnavn som Sagan, Kristoff, Mark Cavendish (Dimension Data), Greg Van Avermaet (BMC), Sonny Colbrelli (Bahrain-Merida), André Greipel (Lotto Soudal) og John Degenkolb (Trek-Segafredo).

– Sesongen min er litt reddet på grunn av dette. Uansett hva folk sier, så har jeg vunnet på Champs-Élysées. Det redder nok en halv-laber sesong hittil. Jeg er veldig glad for denne seieren, det blir vanskelig å fokusere på nytt.

Tagget med: ,

Les også disse