(procycling.no): Med sin andre strake seier i Il Lombardia satte Vincenzo Nibali nylig et verdig punktum for sin første sesong med Bahrain-Merida. Triumfen i den italienske høstklassikeren kom i tillegg til to podieplasser i Grand Tours, nærmere bestemt 3.plass i Giro d’Italia og 2.plass i Vuelta a España.
Sistnevnte bak Chris Froome, som i tillegg til å vinne det spanske treukersrittet for første gang, sanket en fjerde tittel i Tour de France i sommer. Froome tok dermed en sjelden Grand Tour-dobbel, en bragd Nibali mener ikke hadde vært mulig uten et slagkraftig og bunnsolid Team Sky-lag i ryggen.
– Den største, skillende faktoren mellom oss i vueltaen er styrken på laget hans. Han er sjeldent isolert eller i trøbbel. Selv da han hadde en dårlig dag, som på etappen til Los Machucos etter tempoen, hadde han fem lagkamerater med seg, sier Nibali i et intervju med Cyclingnews.
– Jeg tror ikke Froome hadde vunnet vueltaen uten Team Sky. Etter min mening hadde han ikke vunnet sine fire tourer, dersom han ikke hadde funnet seg et så sterkt lag som Team Sky.
Nibali lar seg imponere av etapperytteren Froome, men understreker at briten som alle andre også har sine svakheter.
– Froome er kanskje svakest når han er isolert. Han er ikke vant til å være på egenhånd i avgjørende øyeblikk, og vet derfor kanskje ikke hvordan å sykle best mulig i slike situasjoner.
– Vi har aldri sett Froome angripe med 100 kilometer igjen, slik vi har sett Contador gjøre. Det er fordi han behøver ikke å gjøre det. Han har et sterkt lag som hjelper og beskytter han, slik at han kan vente til de siste tre kilometer for å gjøre sitt. Laget legger alt til rette og gjør det enklere for han. Han er som en spurter som trenger opptrekk frem til 250 meter igjen. Derfra tar han over, og bruker sin gode posisjon og sine klatreegenskaper til å vinne. Det er hans spesialitet.
Team Sky har nærmest dobbelt budsjett av Nibalis Bahrain-Merdia. 32-åringen føler sykkelsporten hadde vært tjent med hvis pengebruken til de rikeste langene ble begrenset.
– Derfor burde det vært en begrensning på hvor mange store ryttere det tillates per lag. For å skape økonomisk likhet mellom lagene og redusere kostnadene per lag, trenger man kanskje et lønnstak.