Mens rytterne ofret seg på den ikonisk klatringen til Kapelmuur, der brosteinsveiene lå våte og sleipe under det flamske uværet, kunne man ikke unngå å føle en fornemmelse av de anarkistiske vårklassikerne under søndagens siste etappe av Eneco Tour.
Arrangøren hadde riktignok tonet ned profilene på de foregående etappene, for å gjøre årets utgave mer gunstig for spurterne i oppkjøringen til VM. Men på siste dag kokte dramatikken over, da himmelens sluser åpnet seg for fullt og pisket brosteinsbergene blanke og farlige. Etixx-QuickStep så sitt snitt til å legge press på sammenlagtlederen Rohan Dennis, som veltet med snaue 50 kilometer igjen.
Niki Terpstra (Etixx-QuickStep), Oliver Nasen (IAM Cycling) og Edvald Boasson Hagen (Dimension Data) gikk avgårde på Bosberg. Peter Sagan (Tinkoff) mobiliserte jakten bak, men klatre ikke å tette luken. Greg Van Avermaet (BMC) ventet på Dennis og gikk følgelig glipp av utskillelsen, mens Alexander Kristoff (Katusha) aldri var å se langt fremme på stigningene.
Halvveis opp Muuren i Geraardsbergen stormet Boasson Hagen forbi Terpstra for å ta sin niende seier for sesongen. I bakspruten av nordmannens overlegne akselerasjon ble Terpstra nummer to og sikret seg sammenlagtseieren. Naesen og Sagan fylte de øvrige plassene på podiet. BMC startet dagen med fire ryttere blant de ti beste, men endte opp med bare Van Avermaets fjerdeplass til slutt.
I bildegalleriet under, levert av fotograf Tim de Waele, ser de beste blinkskuddene fra den dramatiske avslutningen i Eneco Tour. Trykk på bildene for større visning.
- Naesen og Terpstra leder teten over Bosberg.
- Sagan-gruppen jakter teten.
- Boasson Hagen hadde godt grep om Terpstra.
- Det vinnende bruddet.
- Terpstra jubler med lagkamerat Jungels etter sammenlagtseieren i Eneco Tour.
- Terpstra og Sagan gratulerer hverandre på podiet.
- Foto: Tim De Waele
- Van Avermaet over Muuren.
- (c)Tim De Waele
- IKONISK BAKKE: Het Nieuwsblad legger turen innom Muur van Geraardsbergen. FOTO: Tim De Waele/TDWSPORT.COM
- DETTE VAR IKKE NOK: Dimension Data tok fem etappeseirer i Tour de France, men i løpet av sesongen har de ikke plukket nok WorldTour-poeng. Her bidrar Edvald Boasson Hagen til fangsten under Eneco Tour.
- Peter Sagan vant to etapper og ble tredjemann sammenlagt.
- Cycling : 12nd Eneco Tour 2016 / Stage 7 Landscape / Peloton / Bornem – Geraardsbergen (197,8Km)/ / (c)Tim De Waele
- Foto: Tim De Waele
- Rohan Dennis veltet og mistet ledertrøya.
- Boasson Hagen avgjør den 7. etappen i sin favør.
- Nordmannen klart sterkest på oppløpet i Geraardsbergen.
- Stijn Steels må ta den lange veien over Muuren.

















