TV 2-PROGRAM: "Dropped - heltenes kamp" ruller over norske TV-skjermer i disse tider hvor Dag Otto Laurtizen er programleder. I den franske innspillingen av programmet omkom mandag minst ti personer etter en helikopterulykke. Lauritzen er i sjokk: FOTO: TV 2

Dag Otto: – Dypt tragisk

Kjetil Rakkenes Anda
Tips meg @KjetilAnda

Publisert 10.03.15 09:28

Fikk sjokk etter dødsulykken i Argentina.

Sent mandag kveld krasjet to helikoptre i luften i Argentina under innspillingen av den franske versjonen av realityprogramet, «Dropped». Programmet dreier seg om at kjendiser blir sluppet av midt i ødemarken og skal finne fram til bebyggelse med elektrisitet.

I den franske versjonen gikk det imidlertid veldig galt. Minst ti personer skal være drept ifølge nyhetsbyrået AFP, tre av dem idrettsstjerner fra Frankrike:

Seileren Florence Arthaud (57), svømmeren Camille Muffat (25) og bokseren Alexis Vastine (28).

I den norske versjonen som ble innspilt i fjor, er Dag Otto Lauritzen programleder.

– Først av alt vil jeg si at dette er dypt tragisk, og jeg fikk sjokk da beskjeden om ulykken til den franske «Dropped»-produksjonen kom i natt. Det blir veldig nært når vi selv var på samme location i Argentina i fjor høst, sier han til procycling.no.

Sikkerhet i høysetet
Deltakerne i programmet blir pushet til ekstreme grenser.

– Når man jobber med en omfattende tv-produksjon som «Dropped» står selvfølgelig sikkerheten i høysetet. I vår produksjon hadde vi med oss to sikkerhetseksperter som hadde gjort et grundig arbeid på alle innspillingsstedene i forkant, og som også var med hvert sitt lag under hele innspillingsperioden, forklarer Lauritzen.

– Jeg er helt sikker på at den franske produksjonen hadde et like høyt sikkerhetsfokus som oss, men det er dessverre slik at man aldri har en 100 prosent garanti mot ulykker.

Norsk deltaker: – Forferdelig
I den norske versjonen av programmet som fortsatt går på TV-skjermen, deltok sportsdirektør i Sky og tidligere proffsyklist, Kurt Asle Arvesen. Nordmannen har akkurat fått med seg nyheten når han snakker med procycling.no.

– Det er selvfølgelig helt utrolig trist og forferdelig. Det er spesielt når du har vært med på samme opplegget selv, sier Arvesen.

Han sier helikopterturene han tok del i under innspillingen foregikk helt normalt.

– Det var absolutt ingenting å frykte, sier han.

PREGET: Kurt Asle Arvesen sier det er helt forferdelig at minst ti personer skal være drept under innspillingen av den franske versjonen av Dropped, et program han selv tok del i når den norske versjonen ble spilt inn. FOTO: Torgeir Strandberg (procycling.no)

PREGET: Kurt Asle Arvesen sier det er helt forferdelig at minst ti personer skal være drept under innspillingen av den franske versjonen av Dropped, et program han selv tok del i når den norske versjonen ble spilt inn. FOTO: Torgeir Strandberg (procycling.no)