OVERTOK LEDELSEN: Geraint Thomas sykler i gult etter dag fire av Paris-Nice. Kan han kopiere Porte og Wiggins?

Sky festet grepet i Paris-Nice

Jarle Fredagsvik
Tips meg @Fredagsvik

Publisert 12.03.14 16:12

Edvald Boasson Hagen gjorde en strålende jobb.

Geraint Thomas tapte spurten om etappeseieren mot Tom-Jelte Slagter.

– Jeg kan ikke tro det, sa Slagter som har vist seg som en djerv avslutter også tidligere.

Det plager nok ikke Team Sky nevneverdig etter at de festet grepet om den tredje sammenlagttriumfen på rappen i etapperittet Paris-Nice.

Briten slo kontra mot Slagter etter at Garmin Sharp-rytteren angrep like før toppen av Côte de Mont Brouilly.

Tok ledertrøya
De to holdt unna hele veien inn til mål, noe som gjør at Thomas overtok sammenlagtledelsen fra John Degenkolb.

– Jeg ankom i god form, men så for meg at jeg skulle være hjelperytter for Richie Porte. Da han dro videre til Tirreno-Adriatico, åpnet det seg en god mulighet for meg, sa Thomas etter etappen.

Han takket laget, og fikk blant annet oppofrende hjelp fra Boasson Hagen like før feltet støtte på partier á 25 prosent oppover Brouilly.

– Det var tøft mot slutten, men hele laget gjorde en god jobb med å holde Geraint foran. Det gikk veldig bra, da han klarte å ta den gule trøyen, fortalte Boasson Hagen til TV 2 Sporten etterpå.

Nordhaug bet seg fast
Rudsbygdingen vil kjøre som hjelperytter for Sky også på de neste etappene for å få Thomas til å kopiere Bradley Wiggins og Richie Porte fra de to foregående utgavene av rittet.

– Han har festet litt grepet nå. Han er veldig sterk, så det er gøy å kjøre hjelperytter for ham, sier Boasson Hagen.

Thor Hushovd og Alexander Kristoff falt av tidlig i  den harde klatringen, mens Lars Petter Nordhaug bet seg fast i gruppen Degenkolb satt i.

Nordhaug kunne glede seg over at lagkaptein Wilco Kelderman tok tredjeplassen på etappen, og fremdeles er på skuddhold av Thomas i sammendraget.

Nordmannen tok faktisk John Degenkolb i spurten, og ble nummer 30 på etappen.

Resultater, 4. etappe:
1. Tom-Jelte Slagter (Garmin-Sharp)
2. Geraint Thomas (Team Sky) st
3. Wilco Kelderman (Belkin Pro Cycling) +5
4. Michael Matthews (Orica GreenEDGE) samme tid
5. Zdenek Stybar (Omega Pharma-Quick Step) st
6. Arthur Vichot (FDJ.fr) st
7. Peter Velits (BMC Racing) st
8. Juan José Rojas (Movistar Team) st
9. Cyril Gautier (Team Europcar) st
10. Samuel Dumolin (Ag2r-La Mondiale) st

Norske:
30. Lars Petter Nordhaug (Belkin Pro Cycling) +18
87.  Edvald Boasson Hagen (Team Sky) +3.43
116. Thor Hushovd (BMC Racing) +7.06
123. Alexander Kristoff (Katjusja Team) st
152. Gabriel Rasch (Team Sky) +9.55

Sammenlagt (4 av 8 etapper):
1. Geraint Thomas (Team Sky) 18.14,25
2. John Degenkolb (Giant Shimano) +3
3. Tom-Jelte Slagter (Garmin-Sharp) +4
4. Juan José Rojas (Movistar Team) +8
5. Samuel Dumolin (Ag2r-La Mondiale) +12
6. Wilco Kelderman (Belkin Pro Cycling) +15
7. Carlos Betancur (Ag2r) +17
8. Zdenek Stybar (Omega Pharma-Quick Step) +19
9. Cyril Gautier (Team Europcar) st
10. Arnold Jeannesson (FDJ.fr) st

Norske:
30. Lars Petter Nordhaug (Belkin Pro Cycling) +32
102. Alexander Kristoff (Team Sky) +7.06
112. Thor Hushovd (BMC Racing Team) +8.22
147. Edvald Boasson Hagen (Team Sky) +13.30
156. Gabriel Rasch (Team Sky)+17.57

Tagget med:

Les også disse