(procycling.no): Peter Sagan er vinner av den åttende utgaven av Grand Prix Cycliste de Québec. Den regjerende verdensmesteren gikk til topps i det canadiske WorldTour-rittet fredag, foran Greg Van Avermaet (BMC) og Michael Matthews (Team Sunweb) etter et durabelig spurtoppgjør.
Sagans ellevte seier for sesongen var tuftet på en sterk kollektiv prestasjon av Bora-hansgrohe, der flere angrep på de siste rundene ble nøytralisert og slovaken selv godt posisjonert inn mot avslutningen.
Drøye to uker før VM, der Sagan kan bli første rytter noensinne til å vinne tre titler på rad, nådde 27-åringen en stor milepæl i hans åtte sesonger lange karriere – da han sanket sin seier nummer 100.
– Det var som å stemple samme resultat som i fjor. Rittutviklingen var veldig lik. Siste kilometer angrep Rigoberto Uran som alltid, sier Sagan etter målgang.
– Det var hektisk. Jeg måtte spurte fra 100 meter, 150. Takk til laget mitt. Bora-hansgrohe gjorde en utrolig jobb. Da dro hele dagen og vi holdt kontrollen på de tre siste rundene, sier slovaken – som ble spurt om sin 100. seier.
– 100 er fint. Det er et fint tall. Kanskje er det bedre å leve hundre år. Det er fint, men aldri nok.