Luka Mezgec (Giant Shimano) vant dagens etappe i Katalonia rundt. Sloveneren har vist seg å være uslåelig i spurtene så langt i rittet, og tok i dag sin tredje etappeseier.
Spurttalentet Julian Alaphilippe (Omega Pharma – Quick Step) ble nummer to, mens Samuel Dumoulin (Cofidis) ble nummer tre.
Dagens etappe var derimot preget av flere angrep, og det så lenge ut til at det var klatrerne som skulle gjøre opp om seieren.
– Jeg visste ikke om jeg kunne vinne idag på grunn av den siste stigningen, so derfor hadde vi en mann i bruddet. Jeg var plan B i dag, og jeg startet ikke etappen med et håp om seier, sier Mezgec ifølge Cyclingnews.

MERKELIG PREMIE: Luka Mezgec fikk med seg en noe spesiell premie etter seieren. Foto: Tim De Waele (tdwsport.com)
Farlig brudd
Tidlig på etappen gikk et farlig åttemannsbrudd bestående av Nathan Earle (Team Sky), Steven Kruiswijk (Belkin), Marcus Burghardt (BMC), Jeremy Roy (FDJ), Pierre Rolland (Europcar), Georg Preidler (Giant), Angel Madrazo (Caja Rural) og Lukasz Owsian (CCC).
Preidler og Burghardt rykket deretter fra de øvrige bruddkameratene, og fortsatte kampen mot hovedfeltet sammen. Klatreren Rolland kom seg også opp til de to, og de dannet dermed en farlig trio.
Favorittene angrep
Hovedfeltet hentet inn trioen med rundt 20 kilometer igjen til mål. Fem kilometer senere gikk rytterne inn i dagens siste og avgjørende bakke. Det var norskættede Ryder Hesjedal som først prøvde lykken med et dristig angrep, men kanadieren ble hentet av hovedfeltet like etterpå.
Alberto Contador (Tinkoff-Saxo) angrep med rundt ti kilometer igjen, men ble tett fulgt av de andre sammenlagtkandidatene. Deretter forsøkte dansken Jakob Fuglsang (Astana) å kontre, og fikk en god luke over toppen av siste bakke.
Dansken ble derimot hentet med noen par kilometer igjen, og det var duket for nok en massespurt. Giant-Shimanos opptrekkstog dominerte nok en gang spurten, og Mezgec kunne juble for enda en seier etter en imponerende spurt.
Joaqium Rodriguez (Katjusja) leder fortsatt rittet sammenlagt, fire sekunder foran Contador. To etapper gjenstår av det spanske etapperittet.