BOMBE: Det ble en nokså overraskende seier på den femte etappen av Volta ao Argarve. Amaro Antunes sikret seg sin første proffseier. Bildet er hentet fra Volta a la Communitat Valenciana, der han også var med å prege rittet. Foto: Tim de Waele.

Kontinentalrytter distanserte proffene i Algarve

Magnus Drivenes
Tips meg @magnusdrivenes

Publisert 19.02.17 17:58

Et fabelaktig rykk sørget for hjemmeseier, mens det forble uendret i sammendraget.

(procycling.no): Den avsluttende etappen av årets Volta ao Argarve var en hard og fartsfylt etappe som kulminerte i en snau tre kilometer lang stigning. Stigningen opp til mål var på over ni prosent, og det var siste sjanse for sammenlagtutfordrerne til å sette press på leder Primoz Roglic.

Det var en gruppe på syv utbrytere som kom først til bakken, mens Team Sky satte fart i kjent stil i feltet. Deres håp var at Michal Kwiatkowski skulle knappe inn på de 22 sekundene han var bak LottoNL-Jumbo-rytteren.

Men de første angrepene kom fra en kontinentalrytter. Amaro Antunes (W52-FC Porto) angrep med et vanvittig rykk med en drøy kilometer til mål. Ingen fra favorittgruppen svarte, og Antunes seilte i fra i ensom majestet.

Den 26 år gamle portugiseren hadde god tid da han syklet alene over mål til sin hittil desidert største seier i karrieren. Tolv sekunder skilte ned til en ny kontinentalrytter, spanske Vicente Garcia De Mateos, som sykler for et annet portugisisk kontinentallag, Louletano – Hospital de Loule. Tredjeplassen gikk til mer kjente Tiesj Benoot (Lotto-Soudal).

Sammenlagtfavorittene var ikke til å skilles på denne siste stigningen. Kwiatkowski prøvde seg med et angrep, men Roglic var som limt på bakhjulet. De syklet inn til henholdsvis fjerde- og femteplass.

Edvald prøvde seg

Den ene av to nordmenn som er med i rittet, Edvald Boasson Hagen, uttalte til procycling.no før rittet at dette var en etappe han skulle kjøre for egne sjanser i.

Rudsbygdingen gjorde det han kunne for å holde følge med favorittgruppen, og holdt følge lenge. Likevel ble det for tøft for ham da farten ble skrudd opp på den tøffe stigningen, og måtte slippe omtrent en kilometer fra mål.

Boasson Hagen syklet inn til en fjortendeplass, 41 sekunder bak den portugisiske sensasjonen.

Sven Erik Bystrøm er den andre nordmannen i rittet. Han var ikke med å prege teten på den femte etappen.

Tagget med: , , ,

Les også disse