Fullstendig dominans av Boonens lag

Jarle Fredagsvik
Tips meg @Fredagsvik

Publisert 26.03.14 16:40

Den belgiske superstjernen lot løytnanten stikke av med seieren.

Onsdag var Alexander Kristoff, Vegard Breen og Gabriel Rasch i aksjon under Dwars door Vlaanderen – uten å prege resultatlistene nevneverdig.

Kristoff satt riktignok med hovedfeltet inn, men da hadde Niki Terpstra (Omega Pharma-Quick Step) alt stukket av med seieren.

En sliten Stavanger-syklist orket ikke å sette sitt preg på avslutningen av rittet – kun tre dager etter triumfen i Sanremo. Han spurtet likevel inn til 13.-plass.

Tilbake på sykkelen etter familietragedie
I Sanremo var ikke Tom Boonen. Det skyldes at han – og kjæresten – opplevde å miste sitt ufødte barn uka i forveien.

Med åpningen av den flamske sykkeluka, var Boonen tilbake.

Og han hadde et fantastisk lag rundt seg.

Underveis gjorde han, Terpstra, Stijn Vandenbergh, Guillaume van Keirsbulck, Nikolas Maes og de andre livet surt for konkurrentene. De kjørte offensivt, hadde ryttere i alle de viktige gruppene – og slo til i akkurat det riktige tidspunktet.

Avgjorde på Paterberg
Med rundt tre mil til mål støtte rytterne først på Oude Kwaremont og deretter Paterberg.

Nederlandske Terpstra angep og hentet inn restene av en 22 mannsbrudd.

På de siste milene nøytraliserte Quick Step alle andre angrep. Terpstra gikk dermed solo inn, slik han gjorde i utgaven av det samme rittet for to år siden.

– Det ble et langt temporitt for meg. Det var motvind hele veien. Til slutt er jeg bare glad for at jeg klarte å holde unna, sa han i intervjuet med Sporza etterpå.

– De fleste mener at vinneren i Dwars door Vlaanderen også vil være langt framme under Flandern rundt, hva tenker du om det?

– Dette var en god foreberedelse til Flandern rundt. Vi kjører på de samme veiene, men Flandern holder høyere nivå enn dette. Det gir meg selvtillit foran det som kommer.

(NB! Fyldig referat fra rittet under resultatlisten!)

Resultater:
1. Niki Terpstra (Omega Pharma-Quick Step)
2. Tyler Farrar (Garmin-Sharp)
3. Borut Bozic (Astana)
4. Jean Pierre Drucker (Wanty-Groupe Goubert)
5. Sylvain Chavanel (IAM Cycling)
6. Jens Debusschere (Lotto Belisol)
7. Tom Van Asbroeck (Topsport Vlaanderen)
8. Oscar Gatto (Cannondale)
9. Jens Keukerleire (Orica GreenEDGE)
10. Jevgenij Hutarovitsj (FDJ.fr)

Norske plasseringer:
13. Alexander Kristoff (Katjusja Team)
99. Vegard Breen (Lotto Belisol)
DNF. Gabriel Rasch (Team Sky)

Slik gikk det til:

Dwars door Vlaanderen er et kategorisert som 1HC og markerer åpningen av den flamske sykkeluka.

De neste ti dagene venter så E3 Prijs-Harelbeke (fredag), Gent-Wevelgem (søndag), tredagers i De Panne (i starten av neste uke) og monumentet Flandern rundt (neste søndag).

Kun tre dager etter Milano-Sanremo, valgte Peter Sagan, Fabian Cancellara, Thor Hushovd, Geraint Thomas, Edvald Boasson Hagen, Heinrich Haussler, André Greipel, Luca Paolini, Philippe Gilbert, Greg Van Avermaet og Gerald Ciolek å stå over.

Giant-Shimano var ikke engang med i rittet.

Tom Boonen var tilbake etter fraværet i Sanremo. Det skyldtes at han og kjæresten nylig mistet et ufødt barn.

Og Boonen hadde med seg et stjernelag med Niki Terpstra, Stijn Vandenbergh, Andrew Fenn, Guillaume van Keirsbulck og Nikolas Maes rundt seg.

Det var i det hele tatt nok av ryttere som ønsket seg en seier i beltet etter ferden fra Roeselare til Oudenaarde.

Blant dem tittelforsvarer Oscar Gatto og nykronet konge av Sanremo: Alexander Kristoff.

Selv om semiklassikeren Dwars door Vlaanderen henger under både E3 Prijs Vlaanderen og Gent-Wevelgem i kurs, foregår også dette rittet på de kjente bakkene man også møter i Flandern rundt.

Oude Kwaremont, Paterberg, Eikenberg, Taaienberg og Nokereberg sto på dagens meny – for å nevne noen.

Et stort brudd som til slutt talte 22 mann fikk gå etter 7-8 mils sykling.

Ved Eikenberg og Taienberg, gnistret så rittets finale til live. Da lå fortsatt den store gruppen foran, men feltet nærmet seg faretruende.

Oppover Taaienberg tok Boonen sin signaturmanøver og skremte vannet av de fleste forhåndsfavorittene med rykket sitt.

Da var det i overkant av fem mil igjen til mål.

Fem kilometer senere ble halve bruddet og gruppen til Boonen kjørt inn av hovedfeltet.

Da lå det åtte mann igjen av det opprinnelige bruddet.

Over Oude Kwaremont og Paterberg la Boonens hjelperyttere sterkt press på hovedfeltet.

Maes satt alt i brudd, Van Keirsbulck angrep fra hovedfeltet – og oppover Paterberg fyrte Niki Terpstra av med fulle sylindre.

2012-vinneren av Dwars door Vlaanderen tok igjen bruddrestene på et blunk og lå solo i front med rundt tre mil igjen til Oudenaarde.

Terpstra hadde på det meste over halvminuttet tilbake til feltet. Med 18 kilometer igjen kom et kontraforsøk initiert av Stijn Devolder.

Han fikk følge av Alejandro Valverde (!), Gert Steegmans og Nicky Sørensen. Omtrent samtidig plukket kameraene opp at Alexander Kristoff bet seg fast helt ute på halen av feltet.

Terpstra hadde 18 sekunder å gå på til forfølgerne ved dagens siste bakken, Nokereberg.

I hovedfeltet angrep Garmin ved Nick Nuyens, men kun for å oppleve å få selskap av Boonen på bakhjulet. Det belgiske stjernelaget hadde rett og slett stålkontroll i alle rittets faser.

Inn mot mål i Oudenaarde kunne ingen gjøre noe med Terpstra. Kvartetten bak ble kjørt inn, noe som gjorde at Kristoff skulle være med å spurte om 2.-plassen.

Nordmannen havnet for langt bak, og ble ikke topp 10. Han viste i hvert fall at det ikke er noe i veien med kjørestryken.

Terpstra vant for andre gang. Forrige triumf i Dwars door Vlaanderen kom i 2012. Også den gangen gikk han solo inn.

Nederlenderen vant Tour of Qatar tidligere i år, og er kalasform foran de kommende klassikerne i Flandern.

Tagget med:

Les også disse