RJUKAN (procycling.no): Distansert, men ikke slått. Utmattet, men ikke ferdig. Andreas Vangstad (Sparebanken Sør) kjemper igjen i toppen av Tour of Norway, rittet hvor han hadde sitt gjennombrudd i fjor. I den elleve kilometer lange stigningen mot Gaustatoppen, og over Flisetjønnskaret, satt Vangstad i en 9-mannsgruppe. Bare én mann var foran.
Pieter Weening (Roompot) skulle ta både etappeseier og sammenlagtledelsen i Rjukan torsdag ettermiddag. Gruppen med Vangstad – der også Boasson Hagen (Dimension Data), Ferrari, Mendes (begge Caja Rural), Armée (Lotto Soudal), Minnard (Bora), Lietaer (Topsport), Holst Enger og Eiking (begge Norge) lå – så aldri ut til å tette luka opp til nederlenderen etter fjellet. Irritert over manglende samarbeid i gruppen, fyrer Vangstad avgårde et angrep innenfor siste kilometer.
– Man er nærme å vinne i dag, men… Jeg skjønte at jeg ikke kunne sitte i den gruppen. Jeg var i gruppa med Sondre og Edvald. Med en kilometer igjen prøvde jeg å stikke ifra. Men jeg ble hentet de siste 300 meterne, sier Vangstad etter 211 kilometer på sykkelen, fremme på skyggesiden av Gaustatoppen.
– Det var mange som ikke ville dra. Jeg gjorde nok, for min del. Men sånn er det. Folk kikker på hverandre og tenker veldig på seieren. Sånn var det i fjor også. Man tapte veldig mye tid når man kom ned fra bakken, sier Vangstad – med referanse til Jesper Hansens seier, dansken som vant i Rjukan og sammenlagt i 2015.
– Edvald pratet litt. Jeg var hvertfall med nok. Jeg kan ikke brenne opp alle kreftene for at Sondre eller Edvald skulle ta det i spurten, sier Vangstad – som også brukte laget sitt til å kjøre inn bruddet før Gaustatoppen.
– Jeg måtte spare litt for å ha krefter til å stikke ifra. Det prøvde jeg jo. Det holdt ikke. Vi spurtet om en andreplass… eller sjuende, sjette, det spiller ikke så stor rolle.
Geilo
Vangstad var eneste kontinental-rytter i finalen. Andre norske håp tapte tid: Løvik (+2:15), Markus Hoelgaard (+1:08), Hoem (+3:18), Skaarseth (+3:18), Lukkedal (+3:18), Krister Hagen (+1:08) og Jensen (+1:08). Vangstads lagkamerat, Carl Fredrik Hagen, var uheldig da han mistet sin plass i tredjegruppe etter mekaniske problemer.
Etter denne dronningetappen ligger 24 år gamle Vangstad på en solid 8.plass sammenlagt. I likhet med resten av topp10 har sørlendingen rundt 50 sekunder opp til sammenlagtleder Weening. Vangstad vet godt at scenarioet likner på fjorårets, da Hansen vant. Men han vet også fra egen uheldig erfaring, at man kan tape tid på fredagens etappe til Geilo. Og at sammendraget kan endres drastisk på lørdagens etappe til Eggemoen, hvor han selv vant i 2015.
– Det er ikke godt å si (om sammendraget er avgjort). Det går an å tape mye i morgen. Han (Weening) virker sterk. Men jeg følte ikke at det var mitt ansvar å taue inn. Landslaget hadde to ryttere der. En del profflag satt også der. Hvertfall de med to ryttere, må ta mer ansvar.
– I morgen får jeg bare prøve å angripe på slutten. Det er en tøff etappe hvor jeg har noe å revansjere fra i fjor, sier Vangstad – innstilt på å kjempe videre.