FOTO: Tim de Waele/Getty Images

Tour de France 2019: Komplett startliste

Espen J. Lee
Tips meg @espenjlee

Publisert 3.07.19 11:34

Del på    

Samtlige lag bekreftet til den 106.utgaven.

(procycling.no): Med tre dager igjen til det belgiske Grand Depart i Brussel, har alle de 22 lagene kunngjort sine åttemannslag foran den 106. Tour de France-utgaven.

Tittelforsvarer Geraint Thomas stiller til start langs sin mye omtalte og formsterke lagkamerat Egan Bernal i det som er et formidabelt Team Inoes-lag. Vincenzo Nibali (Bahrain-Merida) er den eneste andre tidligere vinneren til start i Chris Froome sitt skadefravær. Nairo Quintana, Mikel Landa og Alejandro Valverde (alle Movistar), Jakob Fuglsang (Astana), Adam Yates (Mitchelton-Scott), Romain Bardet (Ag2r La Mondiale) og Thibaut Pinot (Groupama-FDJ) utgjør noen av favorittene som er å finne på startlisten.

ANNONSE: Følg sesongen på Eurosport. Skaff deg tilgang til Eurosport Player her!

Et historisk høyt antall norske ryttere står klare til å rulle ut av startblokkene i Brussel lørdag. UAE har sin norske troika i form av årets Gent-Wevelgem-vinner Alexander Kristoff, Vegard Stake Laengen og tidligere U23-verdensmester Sven Erik Bystrøm. Sistnevnte får sin debut i Le Tour.

Det samme gjør Odd Christian Eiking, askøyværingen som fikk plass på det belgiske laget Wanty Group Gobert. Amund Grøndahl Jansen var en selvskreven mann i uttaket til Jumbo-Visma, det nederlandske laget som har gode muligheter til å dominere massespurtene med den lynraske Dylan Groenewegen. Dimension Datas kaptein er den tredobbelte etappevinneren Edvald Boasson Hagen.

Astana (Kaz) 

SÁNCHEZ Luis León
BILBAO Pello
IZAGIRRE Gorka
FUGLSANG Jakob
LUTSENKO Alexey
CORT Magnus
FRAILE Omar
HOULE Hugo

Bahrain-Merida (Brn) 

CARUSO Damiano
COLBRELLI Sonny
GARCÍA CORTINA Iván
DENNIS Rohan
MOHORIČ Matej
NIBALI Vincenzo
TEUNS Dylan
TRATNIK Jan

Team Sunweb (Ger) 

KELDERMAN Wilco
MATTHEWS Michael
KRAGH ANDERSEN Søren
ARNDT Nikias
BOL Cees
HAGA Chad
KÄMNA Lennard
ROCHE Nicolas

Mitchelton-Scott (Aus) 

YATES Adam
YATES Simon
DURBRIDGE Luke
HAIG Jack
HEPBURN Michael
JUUL-JENSEN Christopher
IMPEY Daryl
TRENTIN Matteo

Movistar (Esp) 

AMADOR Andrey
ERVITI Imanol
LANDA Mikel
OLIVEIRA Nelson
QUINTANA Nairo
SOLER Marc
VALVERDE Alejandro
VERONA Carlos

CCC Team (Pol) 

VAN AVERMAET Greg
BEVIN Patrick
DE MARCHI Alessandro
GESCHKE Simon
PAUWELS Serge
ROSSKOPF Joey
SCHÄR Michael
WIŚNIOWSKI Łukasz

UAE Team Emirates (UAE ) 

ARU Fabio
BYSTRØM Sven Erik
COSTA Rui
HENAO Sergio
KRISTOFF Alexander
LAENGEN Vegard Stake
MARTIN Dan
PHILIPSEN Jasper

Deceuninck – Quick-Step (Bel) 

ALAPHILIPPE Julian
ASGREEN Kasper
DEVENYNS Dries
MAS Enric
LAMPAERT Yves
MØRKØV Michael
RICHEZE Maximiliano
VIVIANI Elia

Bora-Hansgrohe (Ger) 

BUCHMANN Emanuel
KONRAD Patrick
SAGAN Peter
OSS Daniel
MÜHLBERGER Gregor
PÖSTLBERGER Lukas
BURGHARDT Marcus
SCHACHMANN Maximilian

Dimension Data (RSA) 

BOASSON HAGEN Edvald
CUMMINGS Steve
JANSE VAN RENSBURG Reinardt
VALGREN Michael
KREUZIGER Roman
NIZZOLO Giacomo
KING Ben
BAK Lars Ytting

Groupama-FDJ (Fra) 

PINOT Thibaut
BONNET William
ROUX Anthony
REICHENBACH Sébastien
MOLARD Rudy
GAUDU David
KÜNG Stefan
LADAGNOUS Matthieu

Jumbo-Visma (Ned)

GROENEWEGEN Dylan
KRUIJSWIJK Steven
VAN AERT Wout
MARTIN Tony
BENNETT George
JANSEN Amund Grøndahl
DE PLUS Laurens
TEUNISSEN Mike

Lotto-Soudal (Bel)

DE GENDT Thomas
BENOOT Tiesj
KLUGE Roger
MONFORT Maxime
EWAN Caleb
WELLENS Tim
DE BUYST Jasper
KEUKELEIRE Jens

Trek-Segafredo (USA)

PORTE Richie
CICCONE Giulio
DE KORT Koen
BERNARD Julien
MOLLEMA Bauke
SKUJIŅŠ Toms
STUYVEN Jasper
FELLINE Fabio

Katusha-Alpecin (Sui) 

ZAKARIN Ilnur
DOWSETT Alex
DEBUSSCHERE Jens
GONÇALVES José
HALLER Marco
POLITT Nils
WÜRTZ SCHMIDT Mads
ZABEL Rick

Ag2r La Mondiale (Fra) 

BARDET Romain
NAESEN Oliver
GALLOPIN Tony
CHEREL Mickaël
VUILLERMOZ Alexis
FRANK Mathias
GOUGEARD Alexis
COSNEFROY Benoît

EF Education First (USA)
URÁN Rigoberto
BETTIOL Alberto
CLARKE Simon
KANGERT Tanel
LANGEVELD Sebastian
SCULLY Tom
VAN GARDEREN Tejay
WOODS Michael

Team Ineos (GB) 

THOMAS Geraint
BERNAL Egan
CASTROVIEJO Jonathan
KWIATKOWSKI Michał
POELS Wout
ROWE Luke
VAN BAARLE Dylan
MOSCON Gianni

Total-Direct Energie (Fra)

CALMEJANE Lilian
TERPSTRA Niki
TURGIS Anthony
SICARD Romain
TAARAMÄE Rein
OURSELIN Paul
GRELLIER Fabien
BONIFAZIO Niccolò

Cofidis, Solutions Crédits (Fra) 

HERRADA Jesús
BERHANE Natnael
EDET Nicolas
LAPORTE Christophe
PEREZ Anthony
PÉRICHON Pierre-Luc
ROSSETTO Stéphane
SIMON Julien

Wanty-Groupe Gobert (Bel)

DE GENDT Aimé
EIKING Odd Christian
MARTIN Guillame
MEURISSE Xandro
PASQUALON Andrea
BACKAERT Frederik
VAN MELSEN Kevin
OFFREDO Yoann

Arkéa-Samsic (Fra)

GREIPEL André
BARGUIL Warren
BOUET Maxime
DELAPLACE Anthony
GESBERT Élie
LEDANOIS Kévin
MOINARD Amaël
VACHON Florian

Tagget med: ,

Les også disse