Etter et ydmykende nederlag for Michal Kwiatkowski (Omega Pharma) i Strade Bianche, slo Peter Sagan (Cannondale) ettertrykkelig tilbake på tredje etappe av Tirreno-Adriatico, ved å overliste sin polske overmann fra forrige søndag i den kuperte finalen.
En slak og smal brosteinsbakke (1 kilometer à 5 prosent) opp mot mål skulle garantere fyrverkeri på den 210 kilometer lange etappen til Arezzo.
Med Sagan på hjul var det Philippe Gilbert (BMC) som først skapte gistninger da han åpnet spurten tidlig. Men slovakens timing var overlegen idet han stormet over målstreken foran Kwiatkowski og Simon Clarke (Orica-GreenEdge).
Gilbert sluknet hen på de siste meterne og ble til slutt nummer fire.
En drøy uke før Milano-Sanremo, sesongens første av de fem monumentene, viser Sagan gryendeform i jakten på sin første store triumf i klassikerne.
– I dag er jeg veldig fornøyd med løpet. Jeg må takke lagkompisene mine som plasserte meg i front. Denne etappen hadde jeg sett ut på forhånd. At jeg vinner er et godt tegn med tanke på den viktige delen av sesongen, sier Sagan etter årets andre seier.
Den siste stigningen var krevende nok til å tvinge frem endringer i sammendraget. Kwiatkowski andreplass betyr at polakken overtar den blå ledertrøyen fra lagkompis Mark Cavendish.
Etter gårsdagens kaotiske finale, hvor en velt med Marcel Kittel hindret blant andre Mark Cavendish å ta del i spurten, var det nok en gang et mylder av ulike lag som forsøkte å ta kommando i finalen.
Både franske FDJ og belgiske Lotto-Belisol gjorde sitt for å plassere sine menn i god posisjon før bakken. Tempoverdensmester Tony Martin (Omega Pharma) hold farten oppe og brukte sine watt-tunge tråkk for bringe den formsterke Kwiatkowski frem til teten.
Dagens fire utbrytere – Nicola Boem (Bardiani), Jay Thomson (MTN Qhubeka), Bjorn Thurau (Europcar) og Cesare Benedetti (NetApp Endura) – var derfor alle kjørt inn før feltet dundret inn i siste stigning.
Cannondale satte imidlertid lite farge på finalen, men Sagan virker fornøyd med å bykse fra hjul til hjul, og hadde en god posisjon idet han startet sitt siste driv mot målstreken.











