TROR PÅ EDVALD: Jean-Pierre Heynderickx (til høyre) skal styre MTN Qhubekas rekker i Flandern Rundt om to uker. Der tror han Edvald Boasson Hagen kan gå helt til topps. Denne helgen skal Boasson Hagen sykle Milano-Sanremo sammen med blant annet 2011-vinner og lagkompis, Mathew Goss. FOTO: TDW Sport

Spår norsk triumf i Flandern

Kjetil Rakkenes Anda
Tips meg @KjetilAnda

Publisert 20.03.15 11:48

Skal bruke Milano-Sanremo på å finne toppformen.

MILANO (procycling.no) Mens mye dreier seg om Alexander Kristoff foran søndagens Milano-Sanremo, lusker Edvald Boasson Hagen i kulissene. MTN Qhubeka-syklisten og hans lag ankommer målbyen fredag hvor de skal trene i løypens siste fase.

– Det er for å drive rekognosering. Det er en viktig del av løpet, sier Boasson Hagen til procycling.no.

Nordmannen kommer fra Lucca i Sør-Italia hvor han nylig fullførte etapperittet Tirreno-Adriatico. Der leverte nordmannen oppløftende resultater med blant annet en sterk tiendeplass på den avsluttende tempoen.

– Jeg følte meg bedre og bedre underveis i løpet. Det er ikke noe voldsomt resultat med en tiendeplass, men jeg ble nummer seks etter å ha kjørt opptrekk (sjette etappe). Jeg er fornøyd med gjennomføringen, sier han.

Tror på Flandern-suksess
Men det er først om to uker at Edvald Boasson Hagen skal skinne. Da stiller han som MTN Qhubekas kaptein i Flandern Rundt. Det røper sportsdirektør i laget, Jean-Pierre Heynderickx til procycling.no.

– Edvald er på vei mot toppformen og kommer til å være 100 prosent i Flandern Rundt. Han blir garantert farlig, sier han.

Men først er det Milano-Sanremo som gjelder. MTN Qhubeka kommer med et rutinert mannskap til La classicissima di Primavera bestående av blant annet Steven Cummings, 2011-vinner Matthew Goss og 2013-vinner Gerald Ciolek.

– Jeg tror vi har gode sjanser til å vinne, hvertfall på podiet, sier sportsdirektør Jean-Pierre Heynderickx.

– Har du vunnet rittet tidligere er motivasjonen enda større, legger han til

Han tror Ciolek er lagets fremskutte favoritt, men utelukker ikke at Boasson Hagen kan henge med i den avgjørende stigningen, Poggio.

– Jeg har gode resultater fra rittet med seier og topp ti i fjor. I år er vi tilbake med et sterkt lag og vi viste i Tirreno-Adriatico at vi har mange kort å spille på, sier Ciolek i en pressemelding.

Boasson Hagen har startet Milano-Sanremo seks ganger tidligere, og fullført fem. 27-åringen har aldri vært innblandet i finalen i rittet, men har en 25. plass fra 2009 som bestenotering.

– Det er et hardt løp hvor mye kan skje, sier Boasson Hagen selv.

SE VIDEO: procycling.no på plass i Milano (artikkelen fortstter under)

Vil ikke i brudd
Fredag er han ikke kjent med lagets taktikk til søndagens ritt, men understreker at han aller helst ikke går i brudd.

– Det handler om å spare mest mulig krefter over lang tid slik at man kan henge med i finalen.

27-åringen kommer fra en hard uke i Tirreno-Adriatico, og sier mye avhenger av å restituere seg godt.

– Akkurat nå vet jeg ikke hvor god formen er etter Tirreno-Adriatico. Det gjenstår å se etter vi har trent i løypa, sier han.

Sportsdirektør Heynderickxs drømmescenario er at lagets skarpeste avsluttere, deriblant Boasson Hagen, er med i en liten gruppe over Poggio og kan være med i en finale.

procycling.no er tilstede i Milano og følger utviklingen tett frem mot søndagens ritt. Få enda mer detaljer på Twitter via @KjetilAnda og @espenjlee

Tagget med:

Les også disse