Daniel Diaz (Funvic) ligger godt plassert for å ta sin andre sammenlagtseier i Tour de San Luis. Torsdag tok 25-åringen en imponerende soloseier på etappen som endte på toppen av Alto El Amago, hvor forsvarende mester Nairo Quintana (Movistar) ble distansert med et snaut minutt i den elleve kilometer lange stigningen opp til mål.
Det er bare fire og halv måned siden Quintana veltet og pådro seg brudd i skulderen under Vuelta a Espana. Fjorårets Giro d’Italia-vinner innrømmer han har en lang vei å gå for å komme i form til Tour de France.
– Tempoet var veldig høy i bunnen av bakken. Jeg prøvde å angripe, men Diaz fulgte etter og da han angrep klarte jeg ikke følge, sier Quintana – som nå ligger 1min 23sek bak ledende Diaz i sammendraget.
– Ugjennomførlig, sier Quintana om sine vinnersjanser.
Diaz er imidlertid ikke så sikker. Sammenlagt ligger Rodrigo Torres (Colombia) bare ett minutt bak. Diaz tror han også fredagens tempoetappe kan by på problemer.
– Jeg tror ikke ett minutt er nok. Tempoen kan gjøre en stor forskjell og man kan enkelt tape ett minutt på den siste fjelletappen hvis man har en dårlig dag. Dette er definitivt ikke over, sier den argentinske sammenlagtlederen – som også vant tirsdagens fjelletappe til Mirador de Potrero.
Massespurtene er noe uventet blitt dominert av kolombianske Fernando Gaviria, og ikke Mark Cavendish (Etixx-QuickStep) som har to andreplasser så langt. 20 år gamle Gaviria vant både åpningsetappen til Villa Mercedes og tredje etappe til Juana Koslay.
Tour de San Luis er også debutrittet til Kristoffer Skjerping som sykler sin første proffsesong med Cannondale-Garmin. Nordmannen bokførte seg en oppløftende 14.plass i den hektiske spurter på første etappe. 21-åringen fra Sotra utenfor Bergen, som ble hentet inn i som reserver for Javier Acevedo, øyner muligheten for et nytt toppresultat på siste etappe.
Før den tid venter en 17 kilometer lang tempo i San Luis. Lørdag er det målgang på Filo Sierras Comechingones hvor kampen om sammendraget endelig avgjøres.
Bildegalleri fra fjerde etappe: Foto: Tim de Waele(©TDWSport.com)
- Kristoffer Skjerping. Foto: Tim de Waele (©TDWSport.com)
- Mark Cavendish. Foto: Tim de Waele (©TDWSport.com)
- Nairo Quintana. Foto: Tim de Waele (©TDWSport.com)
- Dani Moreno. Foto: Tim de Waele (©TDWSport.com)
- Foto: Tim de Waele (©TDWSport.com)
- Dani Moreno. Foto: Tim de Waele (©TDWSport.com)
- Foto: Tim de Waele (©TDWSport.com)
- Foto: Tim de Waele (©TDWSport.com)
- Foto: Tim de Waele (©TDWSport.com)
- Eduardo Sepúlveda. Foto: Tim de Waele (©TDWSport.com)
- SLET: Kristoffer Skjerping fikk det tøft på Mallorca og klarte ikke å henge med i kjøret over fjellovergangene. Her fra Tour de San Luis tidligere i år. Foto: Tim de Waele (©TDWSport.com)
- Foto: Tim de Waele (©TDWSport.com)
- Daniel Diaz. Foto: Tim de Waele (©TDWSport.com)
- Foto: Tim de Waele (©TDWSport.com)
- Foto: Tim de Waele (©TDWSport.com)
- Michal Kwiatkowski og Michal Golas. (©TDWSport.com)
- Daniel Diaz rykker i siste stigning. Foto: Tim de Waele (©TDWSport.com)
- Foto: Tim de Waele (©TDWSport.com)
- Foto: Tim de Waele (©TDWSport.com)
- Foto: Tim de Waele (©TDWSport.com)
- Foto: Tim de Waele (©TDWSport.com)
- Foto: Tim de Waele (©TDWSport.com)
- Carlos Betancur. Foto: Tim de Waele (©TDWSport.com)