NYSIGNERING: Charlotte Becker har signert en to-årskontrakt med Team Hitec Products. Foto: Team Hitec Products.

Norsk profflag har signert verdensmester

Publisert 3.10.14 15:23

– Vi vil være blant de ti beste damelagene i verden, sier Karl Lima.

Team Hitec Products fortsetter å bygge opp en sterkere stall før neste sykkelsesong. Siste nytt er at tyske Charlotte Becker har signert en to-årskontrakt med det norske profflaget.

Becker har de to siste årene syklet for Wiggle Honda, den tyske 30-åringen har en sterk merittliste å vise til fra både banesykling og landeveisritt.

– Hun er en typisk allrounder uten noen spesielle svakheter. Hun kan gjøre det meste på landeveien, men er først og fremst sterkest på tempo. Becker vil uten tvil bli en stor styrke til laget vårt på lagtempo-VM i 2015, sier sportsdirektør Karl Lima.

I 2012 ble Becker verdensmester på tempo, hun har flere ganger blitt tysk mester på både bane og landevei og hun etappeseiere i blant annet Giro della Toscana,  Trophee D`Or og Tour de L’Aude.

Becker sitt beste resultat fra i år var da hun vant Tour of Zoushan Island i Kina i mai.

Bane og landevei
Ved siden av sykkelkarrieren på landeveien, har Becker også amibsjoner på banen og vil i 2016 delta i OL i Rio. Tyskeren sitt beste resultat fra årets sesong var da hun vant Tour of Zoushan Island i Kina i mai.

Becker har tidligere syklet for Team Fenix Colnago, Equpie Nurnberger, Cervelo Test Team, HTC Highroad, Specialized-lululemon, Argos Shimano og Wiggle Honda.

– Charlotte er en stor ressurs for de lagene hun sykler for. Siden hun vant Albstadt i 2009 har hun vært en kandidat for meg, sier sportsdirektør Karl Lima til procycling.no.

– Hvilke kvaliteter og styrker ser du for deg at Charlotte vil gi til Hitec som lag?

– Hun vil være en bidragsyter i opplæring av de yngre rytterne, med tempostyrke og i opptrekkstog. Hun er også en sammenlagtrytter hvis løypene ikke er for harde, svarer Lima.

– Hva tilbyr Hitec som Wiggle Honda ikke har?

– Hitec vil alltid være preget av at vi er et norsk lag, med flertall av norske ryttere. Miljøet innad i laget har alltid vært åpent og godt.

– Vil være blant de beste lagene
Det norske profflaget ble opprettet i 2008, Hitec har siden den gang gjort seg bemerket i verdenseliten og Lima fastslår til procycling.no at de vil være blant de beste damelagene i verden.

I starten av september ble det offentliggjort at verdensstjernen Kirsten Wild forlater Team Giant Shimano for å sykle for Team Hitec Products.

– Dere har gjort to store signeringer så langt, hva er ambisjonene?

– Vi vil være blant de ti beste damelagene i verden, og vi ser at sjansene til mange seiere ligger i de nest hardeste løpene og ikke de rene klatreløpene, svarer Lima.

– Hva blir neste signering?

– Vi må ta hensyn til forbundets (Norges Cykleforbund) særnorske regel om minimum 50 prosent norske ryttere. Vi har signert det belgiske talentet Shana van Glabeke og jobber med én signering til, som vi forventer vil være avklart innen én til to uker. Vi vurderer også flere norske ryttere, avslutter Lima til procycling.no.