INGEN I NÆRHETEN: Vincenzo Nibali vinner årets Tour de France med nesten åtte minutter. Han kommer også til å ha båret den gule ledretøyen på 18 av 21 etapper. Foto: ERIC FEFERBERG (Scanpix/Afp)

INGEN I NÆRHETEN: Vincenzo Nibali vinner årets Tour de France med nesten åtte minutter. Han kommer også til å ha båret den gule ledretøyen på 18 av 21 etapper. Foto: ERIC FEFERBERG (Scanpix/Afp)

– Nibali blir kaptein i VM

Procycling
Tips meg

Publisert 14.08.14 10:50

Italias trener innrømmer at løypen ikke passer Tour-mesteren.

Landslagssjef Davide Cassani bekrefter at det italieske laget som drar til VM i Ponferrada skal bygges rundt Tour de France-vinner Vincenzo Nibali.

– Det er umulig å si akkurat nå hvorvidt Nibali kommer til å være 100 prosent i VM, men med riktig mental innstilling kommer man langt og Vincenzo har et klart og tydelig ønske om å være der. Mitt lag skal bygges rundt ham, slår Cassani fast overfor La Gazzetta dello Sport.

Nibali ferierer for tiden på Sicillia. Avslapningen kommer etter en rekke kriteriumsritt i Belgia og Nederland, hvor 29-åringen har nyttet anledningen til å vise frem sin ferske, gule trøye. Neste uke starter imidlertid treningen for alvor i hjembyen Lugano. Astana-rytteren må også gjøre en visitt til Kazakhstan i perioden 26-30. august.

Første konkurranse for italieneren blir den såkalte Trittico Lombardo-rekken, hvilket starter med Coppa Bernocchi 16.september. Deretter følger Coppa Agostoni og Tre Valli Varesine. Helgen før VM kjører Nibali Minnesrittet for Pantani og GP Prato.

Hos de asurblå italieneren er Nibali et åpenbart kapteinsemne, men løypen i Ponferrada er kanskje ikke like selektiv som Messina-rytteren hadde ønsket. Sløyfen som den spanske arrangøren har lagt opp til er befattet med to stigningen, ingen av hvilket er særlig krevende. Kjøresterke spurtere som Peter Sagan og Alexander Kristoff bør ikke la seg affisere av de slake bakkene. Cassani og den italienske kohorten må derfor påta seg ansvaret med å gjøre rittet så hardt som mulig skal Nibali ha en sjans til å ta gull.

– Man må selvsagt finne på noen hvis ikke 30 ryttere skal komme samlet inn mot mål. Hvis ikke er vi slått på forhånd. Våre sjanser blir større jo hardere rittet blir, sier den italienske landslagssjefen.

– Det er ikke en løype for Nibali, men vi sørge for at det blir det, kanskje ved å igangsette et brudd med åtte eller ti ryttere midtveis i rittet, og dermed tvinge frem de andre lagene.

– Runden er hard, men ikke selektiv. Den (tredje) siste bakken like før mål er en tøff, to minutters kraftprøve, hvor du kan holde unna inn til mål med stort nok forsprang.

Cassani tar over en presset storhet. Den tidligere «commissario tecnico», Paolo Bettini, har selv blitt verdensmester ved to anledninger, men som landslagssjef for de asurblå har medaljefangsten vært fraværende. Ingen medaljer siden 2010 er den stolte sykkelnasjonens lengste tørkeperiode på nesten 60 år.

Med som assistanse for Nibali velger Cassani mest sannsynlig Giovanni Visconti (Movistar), Oscar Gatto (Cannondale) og Matteo Trentin (Omega Pharma-QuickStep), mens Daniele Bennati (Tinkoff-Saxo) tar rollen som regista (lagkaptein). Tredjemann fra årets Giro d’Italia, Fabio Aru (Astana), har også ytret ønske om å representere Italia i VM. Nibalis andre lagkamerat Alessandro Vanotti (Astana) er en annen sannsynlig kandidat for det italienske laget.

Filippo Pozzatos sjanser er imidlertid ikke like sterke.

– Pozzato er en enigma. Frem til nå har han gjort veldig lite, sier Cassani.

Diego Ulissi, Pozzatos lagkamerat i Lampre, blir heller ikke å se i spanske Ponferrada denne høsten. Den formsterke italieneren testet positivt for salbutamol under årets Giro d’Italia, hvor han vant to etapper. Ulissi bedyrer sin uskyld og er ikke formelt utestengt av UCI. Lampre-laget har imidlertid tatt 25-åringen ut av konkurranse.

Tagget med:

Les også disse