FIKK PRØVE SEG: Håkon Lunder Aalrust satte sitt preg på finalen av Kattekoers. Foto: Karstein Vabø

Lunder Aalrust med i finalen av Kattekoers

Jarle Fredagsvik
Tips meg @Fredagsvik

Publisert 25.03.18 15:45

Til slutt endte det med slovensk seier.

(procycling.no): En angrep i forkant av Baneberg og Kemmelberg sendte Håkon Lunder Aalrust inn i finalen av Kattekors (som U23-utgaven av Gent-Wevelgem) kalles i Belgia.

Det ble støtet heftig bak i bruddet over løypas vanskeligste punkter. Blant dem som rørte på seg Alexys Brunel (Frankrike) og Jasper Philipsen (Belgia).

Men inn mot målgang i Ieper var det de ni rytterne lengst der framme det skulle stå imellom. Det ble meldt at Norge tok i et tak bak i feltet og prøvde å samle det hele, men deler av utbruddet skal ha holdt unna hele veien inn.

Her var det Ziga Jerman (Slovenia) som hadde den beste avslutningen og vant rittet. Jake Stewart (Storbritannia) ble nummer to, mens Lunder Aalrust tok sjetteplassen.

Franske Mathieu Burgaudreau sikret seg tredjeplassen.

Slik gikk det til:

U23-utgaven av Gent-Wevelgem åpnet relativt rolig da Marcel Neuhauser (Østerrike) og Masaki Yamamoto (Japan) fikk gå i brudd og opparbeidet seg en ledelse på sju-åtte minutter.

Avstanden ble jevnt kappet ned på vei inn mot første passering av plugstreets (grusveiene) som for første gang ble innlemmet i U23- og dameversjonen av rittet i år.

På grusveiene gikk Håkon Lunder Aalrust etter en gruppe bestående av åtte mann. Samtidig kjørte de inn Neuhauser.

Sammen med nordmannen satt Jake Stewart (Storbritannia), Andreas Kron (Danmark), Mathieu Burgaudeuau (Frankrike), Johannes Schinnagel (Tyskland), Ziga Jerman (Slovenia), Ian Garrison (USA) og Sean Bennett (USA).

Gigantene rørte på seg

Gruppa holdt unna fra hovedfeltet over Kemmelberg, men det kom flere angrep bakfra over løypas mest utfordrende stigning.

Alexys Brunel (Frankrike) og Jaspe Philipsen (Belgia) var to av de største navnene som begynte å bevege på seg.

I etterkant av Kemmelberg tok flere ryttere seg opp til gruppa der Lunder Alrust satt. Det endte med at nordmannen fikk innpass i en ny gruppering bestående av Stewart, Jerman, Bennett, Schinnagel og Mikkel Frolich Honoré.

Både Mathieu Burgaudeau og Andreas Kron hadde klart å støte seg vekk fra gruppa over brosteinspartiene, men duoen ble hentet på vei inn mot målgang i Ieper.

Norge tok ansvar i feltet

Det satt nå ni ryttere i tet og Norge tok ansvar bak i det jaktende hovedfeltet.

Feltet klarte ikke å kjøre inn hele gruppa der framme, og til slutt var det Ziga Jerman (Slovenia) tok seieren. Han var del av gruppa til Lunder Aalrust i angrepet på grusveiene noen mil i forveien. Norge stilte også med Rasmus Tiller til start, som har vist at han er en god avslutter i en mindre gruppe tidligere.

Tagget med: , , ,

Les også disse