TAFATT? President Brain Cookson og UCI har ikke imponert Sir Dave Brailsford i Astana-saken. Foto: Tim de Waele (©TDWSport.com)

Hevder UCI snur på regelendring

Per Møller Pettersen
Tips meg @mollerpee

Publisert 10.01.15 10:48

Nytt rankingsystem blir ikke innført før 2016, ifølge lagorganisasjon.

Den internasjonale foreningen for profesjonelle sykkellag (AIGCP) setter ned foten og stopper UCIs planlagte nye rankingsystem for denne sesongen.

Det internasjonale sykkelforbundet skal ha snudd etter å ha møtt motstand fra AIGCP. Dette sier i alle fall lagsjef Richard Plugge i LottoNL-Jumbo til nederlandske Nos. Plugge er styremedlem i AIGCP.

– Du kan ikke bare endre reglene helt plutselig i januar. Det ville vært som å bestemme i oktober at man ikke skal få tre poeng, men isteden ett poeng for hver seier. Vi har tatt opp dette problemet, og UCI har nå sagt at de vil begrense regelendringene for 2015, sier Plugge.

Utsettes?
Det nye rankingsystmet UCI vil innføre ser følgelig ikke ut til å bli gjeldende før tidligst i 2016.

–  Ingen har forhørt seg med oss om dette, verken om retningslinjene eller strategien. Dette var helt nytt for oss. Det er altfor tidlig å si hva det nye rankingreglementet betyr i framtida, fortsetter LottoNL-Jumbos øverste sjef.

(artikkelen fortsetter under bildet)

PROTESTERTE: LottoNL-Jumbos Richard Plugge og AIGCP-styret. Foto: Tim de Waele (©TDWSport.com)

PROTESTERTE: LottoNL-Jumbos Richard Plugge og AIGCP-styret. Foto: Tim de Waele (©TDWSport.com)

– Helt plutselig er enkelte andre ritt oppe på nivå med for eksempel Liège-Bastogne-Liège. Det er fortsatt ting vi må diskutere rundt dette, understreker Plugge.

Mindre rytterstaller
Regelendringene ble gjort kjent av UCI tidligere i uka. Samtidig kom det også fram at Det internasjonale sykkelforbundet har gått videre med et gammelt forslag, og vil redusere størrelsen på lagene.

Lotto NL-Jumbo er blant dem som allerede har tatt hensyn til dette. I år har laget 25 ryttere på kontrakt, mens det maksimale tillatte antallet er 30.

AIGCP og UCI skal møtes for å diskutere regelendringene senere i januar.