MOTORJAKT: En representant fra UCI skanner syklene til Orica-GreenEdge under årets Giro d´Italia Foto: Tim de Waele (©TDWSport.com)

MOTORJAKT: En representant fra UCI skanner syklene til Orica-GreenEdge under årets Giro d´Italia Foto: Tim de Waele (©TDWSport.com)

– Etterforsker «store navn» for mekanisk doping

Espen J. Lee
Tips meg @espenjlee

Publisert 20.12.17 18:37

Fransk påtalemyndighet gransker anklager rettet mot ryttere.

(procycling.no): Ifølge det franske ukemagasinet Le Canard Enchaîné har to velrennomerte magistrater startet å etterforske sykkelsporten i en sak som omhandler mekanisk doping.

Artikkel som ble publisert onsdag hevder at kjente ryttere er innvotert i saken som strekker seg til sykkelsportens høyeste nivå.

– Svært kjente ryttere dro fordel av å bruke de siste teknologiske innovasjonene innenfor elektrisk motor-feltet, skriver det franske magasinet ifølge Cyclingnews.com.

Ryktene om teknologisk juks i sykling har verset siden 2010, men i 2016 ble rykter til virkelig da UCI oppdaget en innebygget motor i en av syklene til den belgiske U23-rytteren Femke Van den Driessche under verdensmesterskapet i sykkelkross i Zolder.

Siden da har det internasjonale sykkelforbundet UCI trappet opp innsatsen mot mekanisk doping ved å innføre flere og nye tester. Testene har imidlertid blitt kritisert fra flere hold.

Ifølge Le Canard Enchaîné skal den nye etterforskningen være fokusert på koblinger mellom «internasjonale lag, private firma og sykkelsportens høyeste myndighet».

Magasinet skriver at ekstraordinære prestasjoner i fjellene «har vært utenfor den biologiske dopingens rekkevidde».

Artikkelen ble publisert over magasinets førsteside onsdag og har blitt gjengitt av mange andre franske medier i løpet av dagen. Etterforskningen finansieres av fransk økokrim.

Kritisert iPad-løsning

De siste to årene har UCI-personell skannet i overkant av 50,000 sykler, uten å avdekke noen form for teknologisk juks.

UCI har uttalt at metodene for å oppdage mekanisk doping er blitt vesentlig effektivisert siden Van den Driessche ble avslørt vinteren 2016.

Avdekningsmetodene til UCI er imidlertid blitt kraftig kritisert. Den italienske avisen Corriere della Sera, den franske TV-kanalen France 2 og den tyske kringkasteren ARD fikk tak i teknologien, som UCI har utviklet sammen med det britiske selskapet Endoscope-i.

UCI-personell bruker en iPad Mini utstyrt med en sender- og mottakermagnet som oppdager elektromagnetiske bølger, og en iTunes-applikasjon som viser resultatet.

Etter å ha testet avdekningsmetoden sammen med den tyske ingeniøren Bernd Valeske, konkluderte den italienske journalisten Marco Bonarrigo med at UCIs iPad-teknologi har alvorlige mangler når det gjelder å avdekke teknologisk juks.

Ifølge Bonarrigo viste Valeskes tester at UCI-metoden ikke kunne skille mellom funn av innebygde motorer og naturlige magnetiske felt i sykkelen. Testene visste etter sigende også at iPad’en ikke kunne oppdage den mest avanserte metoden for motordoping, nemlig elektromagnetiske karbonhjul med neodymmagnetplater innbygd i høyprofilhjul.

Tagget med:

Les også disse