TROLLMANN: UCI-president Brian Cookson har på magisk vis maktet å gi Astana World Tour-lisens for 2015, til tross for flere positive dopingprøver. Europcar på sin side, får derimot ikke fornyet lisens som følge av økonomiske problemer. Hva er verst? FOTO: Tim de Waele

En hån mot sykkelsporten

Kjetil Rakkenes Anda
Tips meg @KjetilAnda

Publisert 11.12.14 12:13

KOMMENTAR: UCI svikter sin egen idrett.

Onsdag kom beskjeden om at UCI likevel velger å gi Astana World Tour-lisens for 2015. Den kasakhstanske sponsoren har fem dopingsaker på seg de siste tre månedene, i tillegg har det kommet beskyldninger om at 17 ryttere er koblet til en ny omfattende dopingetterforsking. På toppen av det hele skal den anerkjente dopinglegen, Dr. Michele Ferrari tilsynelatende blitt avbildet på Astanas treningsleir.

Derfor var det knyttet spenning til om UCI ville gi Alexandre Vinokourovs lag fornyet lisens på syklingens øverste nivå. At de høye herrer i UCI nå likevel har valgt å godta søknaden til Astana, er ikke mindre enn en hån mot sykkelsporten og de verdier den rene siden kjemper for. Spørsmålet nå er hvilket signal som sendes ut til resten av sykkelverden? UCI-president Brian Cookson må gjerne si at dopingen i laget er alvorlig, og at Astana må godta en omfattende gransking av laget. Men det holder ikke. Det eneste og mest tydelige signalet UCI kunne sendt, hadde vært å avslå søknaden blankt. Da hadde saken havnet i CAS (The Court of Arbitration for Sport). Det samme gjorde Katjusja da de fikk avslått sin søknad før 2013-sesongen. Som mange husker vant det russiske laget mot UCI i retten. Den videre gangen i saken nå er at UCI skal etterforske Astana, og avvente de endelige svarene fra Padova-etterforsknigen. Dermed kan i teorien Astana fortsatt miste lisensen for 2015-sesongen.

For at en nasjon skal bli utestengt fra verdensmesterskapet i fotball, kreves tre positive prøver av laget i mesterskapet. Da blir hele laget utestengt, uten videre spørsmål. Fordelt på U23-nivå og seniornivå har altså sponsoren Astana fem positive prøver det siste året, hvor to av dem er av brødrene Maxim og Valentin Iglinskij som syklet for World Tour-laget. Dette skjer i en sport som har vært, og kanskje er på randen av det den kan tåle av dopingsaker.

Ved siden av UCI har både FIFA (Det internasjonale fotballforbundet) og IOC (Den internasjonale olympiske komite) måttet tåle krass kritikk også i år. FIFA anklages for korrupsjon, mens IOC har harket seg ytterligere opp i folkets hals etter pampekravene i forbindelse med Oslo-OL 2022. Som verdens sykkelforbund har UCI mistet sin tillit, og svikter sin egen sport og nedfelte verdier – nettopp på samme måte som FIFA og IOC har gjort. UCI har valgt å avslå Europcar sin søknad om WT-lisens, og må i motsetning til Astana sykle utenfor World Touren i 2015.Tilsynelatende har ikke det franske laget kontroll på økonomien. Er det da slik fra UCI at pengeproblemer ikke er ok, men doping slipper man unna med?

Jeg blir ikke overrasket om sykkelsportens mørke dopingkapittel blir utvidet med et par hundre sider. Når sporten har et organ som ikke bryr seg om lagene doper seg, er det vanskelig å stoppe juksemakerne. Samtidig skal ikke Astana få all kritikk. De har bare gjort som flere andre i sporten, mens det er UCI som sitter på sine høye stoler og velger hvem som skal få slippe unna med det. Denne gang var det Astana. Spørsmålet er bare: Hvordan knakk Astana dopingkoden?