Coop-Øster Hus-syklisten vant i en spurt, etter at feltet tok inn de siste utbryterne tre kilometer før mål.
– Det var nydelig, det var veldig bra, sier Benjaminsen til procycling.no. – De aller kjappeste var der ikke på slutten, og da vet vi at August kan være rimelig kjapp i en mindre gruppe.
Etappen var preget av en stor velt, som førte til at rittet ble nøytralisert halvveis. Ifølge sportsdirektør i Coop-Øster Hus, Olav Aleksander Benjaminsen, var det rundt 40 ryttere som var involvert i velten. Krister Hagen var den eneste på Coop-laget som var i velten, men Benjaminsen kunne fortelle at Hagen ikke skadet seg nevneverdig.
Velten oppstod som følge av at en bil sto stille i en innersving i en utforkjøring.
Etter nøytraliseringen gikk det rett inn i kupert terreng, hvor August Jensen var først over den første av to stigninger. Til slutt endte det i en massespurt i en gruppe på 50-60 mann, hvor Jensen altså var best.
– Vi har en rimelig åpen taktikk, hvor flere av guttene kan gripe muligheten når de får den. August grep den i dag, sier Benjaminsen.
Jensen vant foran Pierre Moncorge, fra det svenske Bliz-Merida Pro Cycling-laget. Andreas Sandnes Olsen ble nummer seks på etappen, og sørget med det for at det ble en strålende dag i Portugal for rogalandslaget.
Kun seks av åtte mulige på start
På grunn av de ti bonussekundene Jensen tok ved målgang, leder bodøværingen med fire sekunder på Moncorge i sammendraget.
Coop-Øster Hus har kun seks ryttere på start, til tross for at de kunne stilt med åtte ryttere. Det kan gjøre det vanskeligere for laget å holde på rittledelsen.
– Det var tydeligvis nok til å ta seieren i dag (seks mann). Vi får bare se hvordan vi legger det opp i morgen. Det er en mye lengre etappe, med 180 kilometer og mer kupert terreng. Blant annet en åtte kilometer lang stigning. Vi skal samle guttene etterpå, så får vi se hvordan vi planlegger morgendagen, sier Benjaminsen.
Les også: Jensen: – Å bli proff er en reell mulighet
24-åringen har med det fått en god start på årets sesong. I 2015 var han blant de beste norske kontinentalrytterne, og han vant blant annet sammenlagt og én etappe i Kreiz Breizh Elites.
– Dette viser at han har hevet seg fra i fjor, og tar steg for steg, sier Benjaminsen. – Jeg må jo få lovt til å være litt patriot som nordlending selv, så det var veldig bra av August. Han viser at han kan når han vil. Vi er fremdeles bare i mars, og det er det tredje rittet hans for sesongen. Jeg tror han holder et høyt nivå allerede nå, og han har fremdeles mye å gå på formmessig.
Fixit.no deltar også i rittet, som avsluttes på søndag.