I GODT SELSKAP: Sep Vanmarcke sammen med Peter Sagan og Greg Van Avermaet i fjorårets Omloop Het Nieuwsblad. © Tim De Waele

Vanmarcke vil ende seierstørken i vårklassikerne: – Trygg på at det vil gå

Simon Zetlitz Nessler
Tips meg @tastasol

Publisert 19.02.18 19:02

Seks år etter seieren i Omloop Het Nieuwsblad er han nok en gang blant favorittene til klassikeråpningen.

Sep Vanmarcke var ikke mer enn 21 år da han virkelig markerte seg i vårklassikerne. Med en andreplass bak Bernhard Eisel i Gent-Wevelgem i 2010, var veien kort til en proffkontrakt med mannskapet til Jonathan Vaughters, den gang Garmin-Cervélo.

At det ble andreplass i spurten mot Eisel i Wevelgem i 2010, er på mange måter også symptomatisk for Vanmarcke som syklist. Kun seks ganger har han vunnet i løpet av proffkarrieren, og med Johan Kaggestads stadige gjentagelse, er han for et norsk publikum muligens best kjent som «kongen av Budor» etter etappeseieren i Tour of Norway til samme sted i 2014.

Den første seieren hans er utvilsomt også han største så langt, da han tilbake i 2012 vant Omloop Het Nieuwsblad. Som 23-åring var det en stor prestasjon å komme seirende ut av seierskampen mot veteranene Juan Antonio Flecha og Tom Boonen, og det å spurte rundt sistnevnte la heller ingen dempe på forventningene om at han skulle følge Boonen som den neste belgiske klassikerkongen.

Ettersom Omloop Het Nieuwsblad ikke ble oppgradert til WorldTouren før i 2017, står han fremdeles uten en eneste WorldTour-seier i karrieren – en karriere som har vært preget av mye nesten.

– Jeg er trygg på at det vil gå en gang. Hvis du kan bli topp fem, kan du også vinne, sier belgieren til Sporza på spørsmål om det nå er hans tid til å få den store seieren.

Håper å kunne ta «en Van Avermaet»

Det har ikke manglet på toppresultatene for Vanmarcke, som runder 30 år i sommer. I 2013 fikk han sin første pallplass i et monument med andreplassen i Paris-Roubaix. Det ble fulgt opp av en smått utrolig rekke i 2014 – fjerdeplass i Het Nieuwsblad, tredjeplass i Kuurne-Brussel-Kuurne, femteplass i E3 Harelbeke, fjerdeplass i Gent-Wevelgem, tredjeplass i Flandern rundt og fjerdeplass i Paris-Roubaix.

Men altså ikke den etterlengtede seieren.

SEKS ÅR SIDEN: Sep Vanmarcke vant Het Nieuwsblad i 2012. Foto: Tim de Waele (©TDWSport.com)

2016 bød på en lignende rekke, med andreplass i Gent-Wevelgem, tredjeplass i Flandern rundt og fjerdeplass i Paris-Roubaix og foreløpig også karrierens siste seier, med sammenlagtseieren i Ster ZLM Toer i juni. Fjoråret ble sånn sett et likte skritt tilbake for Vanmarcke. Etter å ha åpnet klassikersesongen med en tredjeplass i Omloop Het Nieuwsblad, sørget en velt i Strade Bianche for at han var et stykke unna sitt beste i de øvrige vårklassikerne.

Dermed måtte han heller se at det var en annen «evig toer» som endelig fikk det siste gjennombruddet.

– Hvis jeg kan vinne én (stor klassiker), kan det hende at det faller på plass. Vi har sett det med Greg Van Avermaet, som nå kjører rundt med masse selvtillit, sier han om mannen som vant Het Nieuwsblad, E3 Harelbeke, Gent-Wevelgem og Paris-Roubaix i fjor.

– Jeg kommer ikke til å gjøre tabben med å si at det må skje (at han skal vinne en stor klassiker). Jeg vil ikke ta unødvendig risiko og bruke hodet mer, fortsetter han.

Spent på ny finale

– Noen ryttere kan spurte bra, så de får lettere resultater før klassikerne, og noen ryttere som Vanmarcke har egentlig aldri gode resultater før klassikerne, men er likevel i god form. Vi får se, det er alltid godt å møte «gutta» for de første rittene i Belgia, og se på formen deres, sier Greg Van Avermaet til Cyclingnews.

Lørdag er det nok en gang klart for en ny klassikersesong, når starten går med Omloop Het Nieuwsblad.

Der har man børstet støv av den legendariske avslutningen i Flandern rundt, med Muur van Geraardsbergen og Bosberg som de to avsluttende bakkene før målgang i Meerbeke, en finale også Vanmarcke så smått har erfaring med fra deltagelsene i Flandern rundt i 2010 og 2011.

– Det kommer til å bli forskjellig. Taaienberg pleide å være et nøkkelpunkt (for finalen), men nå er det ikke noe klart punkt hvor det vil skje. Jeg forventer et åpent ritt med de samme i tetkampen, sier Vanmarcke.

Tagget med: , ,

Les også disse