HVITT I SIKTE: Tobias Foss har muligheten til å ta den hvite ungdomstrøya i Tour of Norway. Foto: Jarle Fredagsvik, procycling.no.

Foss: – Hadde vært kult å ha den trøya

Jarle Fredagsvik
Tips meg @Fredagsvik
Simon Zetlitz Nessler
Tips meg @tastasol

Publisert 20.05.17 12:03

19-åringen nummer to i ungdomskonkurransen før helgens etapper.

LILLESTRØM/OSLO (procycling.no): Det var i fjorårets Tour of Norway at Tobias Foss virkelig presenterte seg for det norske sykkelpublikummet. I landslagets tjeneste, satt han i front av hovedfeltet nærmest gjennom hele rittet, og fikk vist frem sin enorme motor – sin unge alder til tross. 

19-åringen har også i årets utgave agert som hjelperytter, og han tømte seg i et forsøk på å bringe gruppa med kapteinene Carl Fredrik Hagen og Bjørn Tore Hoem opp til tetgruppa på vei mot mål i Lillehammer.

Det til tross, så kom han inn 25. plass på fredagens kongeetappe, 29 sekunder bak. Dermed er han på andreplass i ungdomskonkurransen (som i Tour of Norway er U23), kun fem sekunder bak Robert Power (Orica-Scott).

– Hadde jeg spart meg selv, hadde jeg mest sannsynlig tatt han igjen. Men laget går først, sier den lojale Joker-rytteren til procycling.no.

– Skulle tenkt på det i går

Selv om det ikke har vært noe hovedfokus for Foss, innrømmer han at det ville vært stas for ham om han klarer å overta trøya på de kommende etappene.

– Jeg har hatt det i bakhodet, men jeg har ikke gått inn for det. Hadde jeg gått inn for det, hadde det vært noe annet. Det kommer et år neste år også. Men det hadde vært kult å ha den trøya, det hadde det.

Ei heller Joker-Icopals sportsdirektør Gino Van Oudenhove, tenkte mye på den hvite ungdomstrøya på fredagens etappe.

– Det skulle vi tenkt på i går egentlig, men det ble ikke så mye fokus på det på grunn av at Power satt foran. Slik utfallet ble til slutt, så burde vi kanskje tenkt mer på den. Vi håper Power går inn i en hjelperytterolle for en Gerrans, og vi ser en mulighet for den ungdomstrøya, sier belgieren.

– Vi vil gjerne kjøre resultater med ham også, men han er foreløpig mye mer komfortabel i den rollen han har. Det setter vi pris på, for han har en veldig stor motor. Han er en sterk, solid og smart rytter, sier sportsdirektøren om stortalentet.

Usikker på Halvorsen

På lørdagens etappe til Sarpsborg, vil imidlertid ikke ungdomstrøya være noe fokus for det norske kontinentallaget. Avslutningen i Sarpsborg har normalt sett gitt en massespurt, men Van Oudenhove vedgår at laget er usikker på om stjernespurteren Kristoffer Halvorsen vil kunne delta i den.

Sørlendingen imponerte – nok en gang – med andreplass på den andre etappen til Brummundal, men med et sviktende treningsgrunnlag, mener sportsdirektøren at det er en «femti-femti» sjanse for at U23-verdensmesteren henger med inn.

– Vi håper det er tørt, slik at bakken ikke blir veldig hard. Vi vet ikke med Halvorsen. Det er fjerde dag, og han har ikke det grunnlaget han burde ha. Vi vet ikke hvordan det blir før vi kommer dit, men vi har det i bakhodet at han kan være der.

Du kan følge etappen LIVE her!

Tagget med: , ,

Les også disse