ROSES: Amund Grøndahl Jansen. Foto: Team LottoNL-Jumbo

Grøndahl Jansen tar med spurtlaget til Tour of Norway

Magnus Drivenes
Tips meg @magnusdrivenes

Publisert 23.01.17 20:17

– Må bare henge med, sier førsteårsproffen.

(procycling.no): Under mandagens presentasjon av Tour of Norway, bekreftet teknisk direktør, Anders Eia Linnestad, at LottoNL-Jumbo blir et av WorldTour-lagene i årets ritt.

I tillegg kommer Dimension Data, Cannondale-Drapac, Lotto-Soudal og Orica-Scott. Det betyr at Edvald Boasson Hagen og Amund Grøndahl Jansen blir de norske WorldTour-proffene i rittet. Lars Petter Nordhaugs Aqua Blue Sport blir også å se på startstreken i Hønefoss på nasjonaldagen.

Les hva Boasson Hagen hadde å si om Tour of Norway 2017 her

Førsteårsproffen Grøndahl Jansen har den siste uken vært på samling med Lotto NL-Jumbo, men reiser hjem til Girona mandag kveld. Når procycling.no snakker med 22-åringen, har han ikke fått satt seg skikkelig inn i etappene ennå. Likevel har han sett løypeprofilene, og liker at de verste fjellene uteblir.

– Det er litt kortere stigninger enn tidligere år, så det ser fint ut det, forklarer den tidligere Joker-rytteren som har sin styrke i flatere traseer.

Slik blir Tour of Norway 2017

Kommer med spurtstjerne

Der Boasson Hagen får sykle på kjente trakter i Lillehammer-området, samt i Oslo der han bor, får ikke Grøndahl Jansen æren av å være lokalkjent i årets utgave av rittet. Han er fra Nes i Akershus, og forteller at det blir noen kjente veier på starten av etappen som starter i Lillestrøm, men ellers lite.

Grøndahl Jansens nederlandske lag ser også sitt snitt til å drille spurtlaget i det norske etapperittet. Planen er at nordmannen skal få med seg lynraske Dylan Groenewegen på laget, noe som kan gi de norske håpene Boasson Hagen og Kristoffer Halvorsen kamp hvis det skulle ende i massespurt på en etappe.

– Vi kommer nok med spurtlaget, og ganske full pakke med Dylan og opptrekkstoget. Jeg blir en del av det, i hvert fall på de etappene hvor det er tydelig spurt. Utover det står vi nok ganske fritt. Det blir jo omtrent første rittet etter en treningsperiode, med mindre jeg kjører i Frankfurt. Vi skal prøve å spurte når vi henger med til mål, også får vi se hvor ofte vi klarer det.

– Det er jo ikke noe grunn til å dette av med vilje, så man må jo bare henge med, spurte og se hva som skjer. 

Får sjansen på vårparten

I flere mindre ritt denne våren, vil neo-proffen få muligheten til å gå for egne sjanser. I stedet for å følge Dylan Groenewegen i et WorldTour-etapperitt i mars måned, sykler Grøndahl Jansen flere kategori 1- og HC-ritt.

Her er Grøndahl Jansens sesongplan

– Jeg skal spurte selv i noen av de litt mindre prestisjefulle rittene i Belgia. Der får jeg prøvd meg litt mer på egenhånd, forteller han.

Aller først venter Dubai Tour, som begynner neste tirsdag. Det blir romerikingens første ritt i den gule og sorte Lotto-drakten.

FÅR SPURTSJANSER: Amund Grøndahl Jansen (til venstre) ble nummer fem i U23-VM

FÅR SPURTSJANSER: Amund Grøndahl Jansen får mulighet til å vise seg frem i massespurter denne våren. Foto: Scanpix.

Tagget med: , ,

Les også disse